Czwartek w Muzeum: „Rajbrot – z dziejów niezwykłej miejscowości”

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Justyna Bodurka przedstawi wykład „Rajbrot – z dziejów niezwykłej miejscowości”.

Z zaproszenia na spotkanie:

Rajbrot to jedna z najstarszych miejscowości położonych na obrzeżu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1226 roku. Według legendy, i niektórych badaczy, osadę założyli jeńcy tatarscy, a oficjalna lokacja wsi nastąpiła na mocy przywileju Władysława Łokietka w 1318 roku. Jej mieszkańcy zajmowali się uprawą lnu, produkcją sukna, szewstwem i drobnym handlem; ponadto posiadali małą hutę szkła i browar.

Kazimierz Brodziński w „Pamiętnikach” pisał: „Wieśniacy Rajbroda różnili się od włościan okolicznych obyczajami, wymową, a nawet strojem zupełnie odmiennym. Liczne chaty rozproszone po dwóch pasmach wzgórzystych, około niespokojnej, często wylewającej rzeki, przez samych tkaczów były zamieszkane.

Tak było dawniej. Współczesny Rajbrot, włączony w obszar chronionej przyrody Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, jest ważnym miejscem na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce ze swoim zabytkowym kościołem z 1511 roku i drewnianym spichlerzem plebańskim z przełomu XIX i XX wieku. W jego krajobraz wpisały się dwa cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Ciekawe zaś dzieje Rajbrotu powodują, że wciąż wyróżnia się na tle innych miejscowości regionu bocheńskiego jako wieś wyjątkowa.

Początek spotkania w czwartek 7 maja o godz. 17.30.