W marcu radni mieli przyjąć strategię rozwoju miasta oraz lokalny program rewitalizacji. Oba dokumenty nie uzyskały jednak aprobaty. Od tamtego czasu zewnętrzny ekspert przeprowadził analizę obu tekstów. Za kilka miesięcy mają być ponownie zaprezentowane.
Autorem projektu obu dokumentów był Stanisław Lis, prezes zarządu Stowarzyszenia „Media Polanie”. To on podczas marcowej sesji zaprezentował swoje opracowania radnym. Wykonawcę aktualizacji Strategii Rozwoju Gminy Miasta Bochnia oraz wykonawcę aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji wyłoniono w drodze rozeznania rynku. Na te dwa zadania wydano odpowiednio: 15 tys. zł brutto i 20 tys. zł brutto. Zlecenie zadania firmie zewnętrznej było konieczne, ze względu na zakres prac związanych z opracowaniem obu dokumentów, oraz dostosowaniem ich do obowiązujących i powstających dokumentów strategicznych. Jednym z najważniejszych elementów opracowań, były też wytyczne związane z nową perspektywą finansową UE na lata 2014-2020 – tłumaczy Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.
Już podczas sesji Adam Piskór, prezes Fundacji Salina Nova zapowiedział przeprowadzenie społecznego audytu obu dokumentów przez niezależny zespół ekspertów. Tak też się stało. Analizy z zewnątrz dokonał nieodpłatnie ekspert polecony przez pana Adama Piskóra, Prezesa Fundacji „Salina Nova”. Efekt tej pracy, ale i wielu innych, będzie widoczny w zmienionym opracowaniu – zaznacza Andrzej Koprowski. Zwraca uwagę, że LPR i Strategia ulegają zmianom, polegających na dostosowaniu ich do zapisów projektu nowej ustawy o rewitalizacji. Mają one obejmować również pomysły zgłaszane na spotkaniach dotyczących rewitalizacji i rozwoju, podczas warsztatów „Charette” zorganizowanych przez Fundację „Salina Nova” oraz wnioski ze wspomnianej analizy.
Nie jest to pisanie „od nowa”, ani „wykonywanie ponownie”, jednak zarówno postulaty zgłaszane przez wymienione wcześniej gremia, jak i idące w ślad za nimi pomysły wymagają bardzo dużego nakładu pracy, oraz sprawdzenia dosłownie każdego zapisu – to właśnie jest robione. Oczywiście pod rozwiązania, tworzone są również szacunki finansowe, badane możliwości uzyskania jak największego dofinansowania oraz dostosowywanie do wymogów nowego projektu ustawy – dodaje asystent burmistrza.
Jak podkreśla, zarówno Strategia, jak i LPR muszą wybiegać w przyszłość i uwzględniać zasady określone w nowym projekcie ustawy. Bez tego projekty obu dokumentów znowu musiałyby podlegać modyfikacji. Dotychczasowe uregulowania prawne nie są zbyt szczegółowe i pozwalały na dość dużą swobodę projektowania i zapisywania zakładanych rozwiązań, natomiast opracowana przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji ustawa, w wielu aspektach precyzuje, co powinny zawierać i w jaki sposób opracowywać tego typu dokumenty – dodaje Andrzej Koprowski.
Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem i ustawa zostanie wprowadzona w życie przed wakacjami, na tegorocznej, sierpniowej i wrześniowej sesji Rady Miasta Bochnia nastąpi prezentacja LPR i Strategii – mówi asystent.