Koniec wakacji i nowy rok szkolny zbliżają się wielkimi krokami, a jak wiadomo edukacja tania nie jest. Sprawdź już dziś czy przypadkiem nie przysługuje ci prawo do stypendium szkolnego.
Droga do uzyskania prawa do stypendium jest długa i zawiła, należy wypełnić kilka wniosków, zgromadzić wiele dokumentów i cierpliwie czekać, aż komisje stypendialne funkcjonujące w każdej gminie i mieście zweryfikują złożone podania.
Wnioski o przyznanie pomocy materialnej w formie stypendium na rok szkolny 2009/2010 należy składać do dnia 15 września 2009 roku. Termin ten jest ustawowy i obowiązuje we wszystkich urzędach. Do ubiegania się o stypendium szkolne uprawnieni są uczniowie z rodzin, w których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto.
Wnioskodawcami mogą być rodzice ucznia lub prawni opiekunowie w przypadku uczniów niepełnoletnich lub sam uczeń, gdy jest pełnoletni. Wniosek, o którym mowa wyżej, należy składać w Urzędach swoich gmin.
Ale to dopiero wstęp, bo do wniosku o zapomogę należy dołączyć kilka zaświadczeń i dokumentów:
1. Zaświadczenie o dochodach netto, za miesiąc poprzedzający termin złożenia wniosku (czyli sierpień), dla osób zatrudnionych
2.Zaświadczenie z ZUS lub KRUS o otrzymanych świadczeniach lub odcinek renty/emerytury z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku
3. Zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające, że osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy, oraz zaświadczenie o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych
4.Zaświadczenie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej o charakterze stałym np. dodatek mieszkaniowy, świadczenie opiekuńcze itp.
5. Decyzja o przyznaniu zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku
/ kserokopia/
6. Oświadczenie o wysokości otrzymywanych alimentów lub kserokopia dokumentu stwierdzającego otrzymanie alimentów
7. Zaświadczenie wydane przez Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zawierające informacje o formie opodatkowania, podstawie wymiaru składki oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych / punkt ten dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą/
8. Zaświadczenie z Urzędu Gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego wyrażonej w ha przeliczeniowych (przyjmuje się, że z ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny 207 złotych) lub nakaz płatniczy.
9. Kserokopia dowodu osobistego wnioskodawcy (rodzica)
10. Oświadczenie o dochodach uzyskiwanych z pracy dorywczej lub z pracy za granicą RP
Jeśli już uda się nam przejść przez ten gąszcz biurokracji i pozytywnie zostanie rozpatrzony nasz wniosek, to należy pamiętać, że warunkiem wypłaty przyznanego stypendium jest przedłożenie imiennych faktur, rachunków, biletów, wystawionych na wnioskodawcę, potwierdzających poniesione wydatki.
dopiszcie że sprawa dotyczy stypendium socjalnego