Czwartek w Muzeum: sesja naukowa „Nowe Średniowiecze”

Tegoroczne Dni Bochni zostały podzielone na trzy bloki tematyczne (NAUKA, SZTUKA, ROZRYWKA), a ich czas trwania wydłużony do prawie trzech tygodni. W czwartek sesją naukową w Muzeum rozpoczną się przedsięwzięcia zaplanowane w bloku NAUKA.

11 czerwca, godz. 16.00 – Muzeum im. Stanisława Fischera, sesja naukowa „Nowe Średniowiecze”.

Celem sesji jest próba nowego spojrzenia na średniowiecze. Epoka ta często postrzegana jest schematycznie i oceniana powierzchownie lub wręcz niesprawiedliwie poprzez wystawianie uproszczonych ocen, obiegowych sądów nie znajdujących potwierdzenia w źródłach, zarówno archeologicznych, jak i pisanych. Często jednak spod tej warstwy uprzedzeń i niewiedzy wyłania się obraz nadspodziewanie bogaty i interesujący. Obraz epoki zaskakująco otwartej, światłej, wolnej od często ciążących na niej stereotypów. Uznanie budzi urbanistyka kształtująca w sposób konsekwentny i logiczny miejską przestrzeń. O charakterze epoki wiele też mówi socjotopografia miast, które, choć zostały założone w odległych wiekach, nadal służą współczesnemu człowiekowi. Życie codzienne ośrodków średniowiecznych zaskakuje bogactwem wytworów materialnych, szerokością horyzontów myślowych i głębią duchowego oraz religijnego przeżycia. Średniowiecze jawi się jako epoka nadspodziewanie plastyczna, żywa, barwna, zaskakująco bogata w oryginalne idee i dorobek w zakresie kultury duchowej i materialnej.

Na tym tle Bochnia ze swoją specyfiką miasta górniczego wydaje się jednym z ciekawszych ośrodków będących przedmiotem historycznej analizy. Sądzimy, że dobrze się stało, iż próba nowego spojrzenia na średniowiecze odbywa się właśnie w jednym z najwcześniej lokowanych miast w Małopolsce, a zarazem ważnym ośrodku gospodarczym w skali państwa, o oryginalnym czynniku miastotwórczym, jaki stanowiło tutejsze górnictwo solne – czytamy w zaproszeniu na to wydarzenie.

W programie:

16.00 Wprowadzenie

16.10 mgr Marek Materna (Muzeum w Bochni), Stillusy – garnki – warzelnie. Podsumowanie dotychczasowych badań archeologicznych na terenie Bochni.

16.35 dr hab. prof. UP Krzysztof Polek (Instytut Historii UP w Krakowie), Nowe tendencje i kierunki w badaniach nad historią gospodarczą wczesnego średniowiecza na przełomie w XXI w.

17.00 prof. dr hab. Jerzy Rajman (UP w Krakowie), Świętych opieka nad Małopolską. Średniowiecze wciąż obecne.

17.25 dr hab. prof. PAN Urszula Sowina (Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie), Badania nad życiem codziennym miast późnośredniowiecznych.

17.50 Przerwa kawowa

18.10 mgr Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bochnia średniowieczna – nowoczesny ośrodek przemysłowy.

18.35 dr hab. prof. UP Bogusław Krasnowolski (Instytut Sztuki UP w Krakowie), Układ urbanistyczny lokacyjnej Bochni i jego późniejsze adaptacje.

19.00 dr Dorota Żurek (Instytut Historii UP w Krakowie), Socjotopografia małego miasta w późnośredniowiecznej Polsce. Nowe tendencje i kierunki badawcze.

19.25 dr Maria Molenda (Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej w Nowym Sączu), Dom i jego mieszkańcy w średniowieczu.

Dyskusja.