Panel roboczy w sprawie budżetu obywatelskiego zakończył się niepowodzeniem. Nie udało się wypracować projektu akceptowalnego społecznie. Teraz w magistracie opracowano nowy projekt, który ma być podstawą do dalszych prac. Zgodnie z założeniem, ma on wejść w życie od 2016 r.
PROJEKT REGULAMINU BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MIASTA BOCHNIA
§ 1
1. Niniejszy Regulamin Budżetu Obywatelskiego obejmuje zasady i działania, mające na celu bezpośrednie i aktywne włączenie mieszkańców Bochni, w proces tworzenia i wdrażania inicjatyw społecznych.
§ 2
1. Budżet Obywatelski Miasta Bochnia, to środki ujęte pod nazwą „Budżet Obywatelski”, w uchwale budżetowej Gminy Miasta Bochnia (zwanej dalej Miastem) na dany rok kalendarzowy.
2. Ogólna kwota przeznaczona na realizację projektów zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego i jej podział na poszczególne osiedla, są określane przez Burmistrza Miasta Zarządzeniem.
3. Środki Budżetu Obywatelskiego mogą być przeznaczone na sfinansowanie zadań wynikających z zapisów art.7 Ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594).
§ 3
1. Zgłaszanym projektem może być inicjatywa określająca zadanie, które mieści się w katalogu zadań własnych Miasta.
2. Propozycję projektu do zrealizowania, w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić:
– każdy pełnoletni ( 16 lat?) mieszkaniec miasta Bochnia.
3. Całkowity koszt zgłoszonego projektu, nie może przekraczać kwoty określonej w Zarządzeniu burmistrza.
4. Zarządy poszczególnych osiedli, mogą po uzgodnieniu zgłaszać projekty wspólne dla kilku różnych osiedli lub całego miasta. W takim przypadku maksymalna wartość do jakiej może być finansowany projekt, jest sumą kwot przeznaczonych na poszczególne osiedla.
5. Wnioskodawca projektu ma prawo do nieodpłatnej pomocy Urzędu Miasta, w zakresie oszacowania kosztu inicjatywy, a także określenia uwarunkowań formalno-prawnych.
6. Projekty składa się w Zarządach poszczególnych osiedli, w terminie określonym Harmonogramem Budżetu Obywatelskiego.
§ 4
1. Weryfikacji i sprawdzenia pod kątem formalnym złożonych projektów, dokonują Zarządy Osiedli. W razie mogących wystąpić wątpliwości, Zarząd kontaktuje się z wnioskodawcą, w celu usunięcia wad formalnych lub uzupełnienia wniosku.
2. Podczas weryfikacji wniosków, Zarząd osiedla ma prawo do skorzystania z pomocy odpowiednich Wydziałów Urzędu Miasta Bochnia.
§ 5
1. Projekty spełniające wymogi formalne podlegają konsultacjom społecznym, prowadzonym przez Zarządy osiedli z ich mieszkańcami. ( zebranie osiedlowe?)
2. Wykaz wszystkich zgłoszonych i zatwierdzonych projektów, będzie udostępniony na stronie internetowej Miasta Bochnia.
§ 6
1. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych Zarządy Osiedli przekazują wybrane do realizacji projekty do Urzędu Miasta.
§ 7
1. Projekty przekazane przez Zarządy osiedli, są realizowane przez Miasto w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego.
2. Projekty są realizowane zgodnie z Harmonogramem stanowiącym załącznik do Regulaminu.
§ 8
1. Harmonogram na kolejne lata funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, ustalany jest przez Burmistrza Miasta w formie Zarządzenia, po rozpatrzeniu zgłaszanych w tym względzie opinii i uwag, nie później niż do końca stycznia danego roku kalendarzowego.
§ 9
1. Integralną częścią Regulaminu są załączniki:
Nr 1 – Formularz zgłaszania projektu do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego
Nr 2 – Harmonogram działań w ramach budżetu obywatelskiego na rok ….
2. Niniejszy Regulamin podlega zatwierdzeniu Uchwałą Rady Miasta Bochnia.
§ 10
1. Zmiany w Regulaminie mogą zostać dokonane wyłącznie Uchwałą Rady Miasta, z inicjatywy Burmistrza lub Rady Miasta, po ustaleniu wspólnego stanowiska.
2. Zmiany niniejszego Regulaminu bez konieczności ustalenia wspólnego stanowiska Rady Miasta i Burmistrza, zostają dokonane automatycznie, w przypadku sprzeczności z obowiązującym prawem, wskazującym zastosowanie odpowiedniej regulacji.