Jak wynika z dokumentów zachowanych w Oddziale w Bochni Archiwum Narodowego w Krakowie, święto pod nazwą „Dni Bochni” obchodzone jest od roku 1971. Możemy się z nich dowiedzieć jakie były jego początki i dlaczego w ogóle je zorganizowano.
W zespole pod nazwą Urząd Miejski w Bochni zachowały się m.in. wycinki prasowe, program obchodów, afisze, zaproszenia, sprawozdanie z obchodów, telegramy gratulacyjne. Aby przybliżyć atmosferę tamtych wydarzeń pracownicy Archiwum przygotowali galerię z wybranych dokumentów.
W Sprawozdaniu z obchodów „Dni Bochni” z 1971 r. czytamy: „…mając na celu pobudzenie działalność kulturalno-oświatowej oraz społecznej na terenie miasta Bochni, Miejska Rada Narodowa uchwałą z dnia 17 lutego 1971 r. ustaliła obchody Dni Bochni na przełomie miesiąca września i października b.r. …”
Święto obchodzono w dniach 25 września do 2 października i połączono je z obchodami urodzin Kazimierza Wielkiego, inauguracją roku kulturalno-oświatowego dla województwa krakowskiego oraz 25 leciem pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem realizacji uchwały powołano Komitet Organizacyjny z którego wyłoniono poszczególne komisje: imprezowo-widowiskową, dekoracyjną, finansową, propagandy i porządkową. Każdej z Komisji przydzielono zadania m.in. zorganizowanie nadzwyczajnego Zjazdu Bochniaków i wychowanków LO, przygotowanie części artystycznej na Rynku, pokazów gimnastycznych na boisku, zorganizowanie dnia młodości, jarmarku kulturalnego, przeglądu kapel ludowych i bajarzy. Z okazji „Dni Bochni” otwarto kilka interesujących wystaw. Tak np. pracownicy Archiwum Powiatowego i Muzeum przygotowali ekspozycję pod nazwą „Historia Bochni”, w świetlicy Kopalni Soli otwarto wystawę związaną z historią górnictwa solnego, Cech Rzemiosł Różnych przy współudziale ośrodka Postępu Technicznego przy Izbie Rzemieślniczej w Krakowie urządził w świetlicy Cechu wystawę sztuki rzemieślniczej.
Inauguracje „Dni Bochni” rozpoczęto 25 września uroczystą sesją Miejskiej Rady Narodowej i Miejskiego Komitetu FJN w trakcie której Marian Stolarczyk – kierownik Archiwum Powiatowego wygłosił referat „Bochnia w dokumentach archiwalnych”.
Trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali dla mieszkańców miasta wiele atrakcji, a w organizację obchodów włączyły się instytucje kultury, nauki, zakłady pracy, spółdzielnie i szkoły.
Aby przybliżyć atmosferę tamtych wydarzeń, pracownicy Archiwum w Bochni przygotowali galerię z wybranych dokumentów, którą możecie Państwo obejrzeć na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie.