16 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Wiśniczu uczczono 100-lecie urodzin księdza Jana Twardowskiego. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana przez instruktorkę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni – Bernadettę Macheta.
Jakim człowiekiem był ks. Twardowski? Był warszawiakiem, wychowanym w rodzinie pełnej miłości i czułości. Był dzieckiem nieśmiałym i niezbyt towarzyskim, uwielbiał za to przebywać wśród przyrody, która zawsze przepełniała go zachwytem. Ten zachwyt przyrodą pozostał w nim na zawsze, co widoczne jest w jego poezji. Ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze imienia Tadeusza Czackiego w Warszawie. Tam w roku 1936 zdał maturę. Już jako licealista próbował pisać wiersze. W 1937 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w tym też roku wydał swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany „Powrót Andersena”. W 1945 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 r. Rok wcześniej ukończył studia polonistyczne, pisząc pracę magisterską o „Godzinie myśli” Juliusza Słowackiego. Był wikarym w kilku warszawskich parafiach, a od 1959 roku jest rektorem kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Choć pisał głównie podczas urlopów wydał wiele tomików poezji, które cieszyły się i nadal cieszą się dużą popularnością. On sam mówił skromnie: „Przesada z tą moją popularnością” i nazywał siebie księdzem, który pisze wiersze. Księdzem szczęśliwym, rozpieszczonym dzieckiem Pana Boga – piszą organizatorzy w komunikacie prasowym.
Na koniec wybrane wiersze poety przypomnieli uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu pod kierunkiem Joanny Małkiewicz i Barbary Trylińskiej.
Prezentacja multimedialna zaprezentowana została na telewizorze, który Biblioteka otrzymała od Fundacji Rozwoju Bochni i Regionu. Dzięki Fundacji osoby które przybliżały widzom postać i poezję księdza otrzymały książki z jego twórczością, a wszyscy uczestnicy spotkania uczestniczyli w słodkim poczęstunku.