Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bochni wraz z Komendą Powiatową Policji w Bochni rozpoczęli kampanię edukacyjną pn. „Piłeś sprawdź czy możesz jechać”.
W ramach kampanii prowadzone są kontrole na drogach Powiatu Bocheńskiego wspólnie przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni i pracowników Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bochni. Podczas działań policjanci przeprowadzali rutynową kontrolę trzeźwości kierowców a pracownicy Starostwa wręczali Alkotesty jednorazowego użytku. Celem kampanii, która potrwa do września, jest zmiana postaw społecznych i zwrócenie uwagi kierowcom na problem kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu lub innego środka odurzającego i wynikających z tego konsekwencji.
Dzięki takiemu urządzeniu kierowca chcący ruszyć w drogę, ale wcześniej spożywał alkohol, może sprawdzić swój stan trzeźwości. Każdy, kto wsiada do samochodu po spożyciu alkoholu, stanowi zagrożenie na drodze, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy trzeźwi, ponieważ nie spożywaliśmy alkoholu w dniu zdarzenia.
Według polskiego prawa wyróżniamy dwa stany nietrzeźwego kierowcy. Pierwszy gdy mamy od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i odpowiada to od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi i jest to wykroczenie. Drugi gdy mamy wynik powyżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co odpowiada ponad 0,5 promila alkoholu we krwi i jest to przestępstwo.
Od 18 maja obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierującymi pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. W przypadku kierujących w stanie nietrzeźwości wydłużono okres zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres to 3 lata. Osoby te będą się również musiały liczyć z karami finansowymi.
Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.