Dni Bochni 2015: ROZRYWKA – program

Koncert muzyki klasycznej, występ grupy Chwila Nieuwagi na dziedzińcu Muzeum, wreszcie koncerty na płycie Rynku: Time For Funk, Dave Ellis Band, Anna Treter, Skubas i Brodka – to główne atrakcje trzeciej części Dni Bochni 2015 z bloku „Rozrywka”.

Trzeci, ostatni „blok” Dni Bochni 2015 rozpocznie się w czwartek 25 czerwca koncertem w szkole muzycznej, choć oficjalna inauguracja tej części święta miasta będzie miała miejsce w Parku Rodzinnym Uzbornia dzień później, w piątek 25 czerwca.

Nie braknie koncertu z cyklu „Wirydarz pełen muzyki” i koncertu muzyki klasycznej w kościele Św. Pawła Apostoła. Na Rynku w sobotę i niedzielę zagrają: Time For Funk, Dave Ellis Band, Anna Treter, Skubas i Brodka. Na rynku także Bocheński Jarmark Kulturalny, kiermasz książek, warsztaty i konkursy plastyczne, przedstawienie teatralne, pokazy taneczne i inne atrakcje.

DNI BOCHNI 2015
11-28 czerwca 2015

ROZRYWKA
25-28 czerwca

25 czerwca godz. 17.00 – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, „Na strunach” koncert podsumowujący polsko-słowackie warsztaty pt.: „V Bocheńskie Spotkania Muzyczne”.

Od 21 do 25 czerwca 2015 r. w bocheńskiej szkole muzycznej gościli uczniowie szkoły muzycznej z Kieżmarku – partnerskiego miasta Bochni na Słowacji. Była to piąta edycja międzynarodowych spotkań muzycznych „Na strunach”. Celem tych spotkań jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami obu szkół, poznawanie i porównywanie systemów kształcenia muzycznego w obu krajach, a także przełamywanie barier kulturowych i kształtowanie postaw tolerancji wśród młodzieży. Uczniowie słowackiej szkoły uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez polskich nauczycieli. Warsztaty wieńczy koncert

26 czerwca godz. 17.00 – Park Rodzinny Uzbornia, koncert inaugurujący muzyczną część Dni Bochni. Wystąpią: Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia oraz laureaci przeglądu „Młode Talenty”.

Orkiestra Górnicza od początku jej istnienia uczestniczyła w najważniejszych dla miasta wydarzeniach. Koncertowała w czasie świąt miejskich i narodowych, obchodów ważnych rocznic. Hołdując tej tradycji, wzorem minionego roku, to właśnie Orkiestra Górnicza zainauguruje koncertową część Dni Bochni. niektóre utwory grane przez orkiestrę wzbogacą pokazy taneczne.

Przegląd „Młode Talenty” od lat cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży powiatu bocheńskiego. Ma na celu wyłonić utalentowane osoby rozwijające swoje pasje, wykraczające poza przedszkolne i szkolne programy edukacyjne. W przeglądzie wyłaniani są laureaci tytułu Młody Talent, w czterech kategoriach artystycznych: aktorskiej (teatr, kabaret, konferansjer), tanecznej (wszystkie formy tańca), wokalno-muzycznej (śpiew, gra na instrumentach), szczególnych umiejętności (akrobatyka, gimnastyka itp.). Wyniki tegorocznej edycji przeglądu tutaj.

26 czerwca godz. 20.00 – Muzeum im. Stanisława Fischera, koncert z cyklu „Wirydarz pełen muzyki” – Chwila Nieuwagi

Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć. W kompozycjach Chwili Nieuwagi wyłapać można obecność: fortepianu – na którym gra Piotr Kotas, kontrabasu – Rafał Kierpiec, perkusji – Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka, gitary – Andrzej Czech, a przede wszystkim ładnego, nietuzinkowego głosu żeńskiego, należącego do Martyny Czech, która czasem występuje też gościnnie ze znanym dobrze bochnianom zespołem Carrantuohill. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.

Utwory zespołu pojawiły się na wielu składankach: „W stronę Krainy Łagodności”, „Folk się gro”, „Ballady i niuanse”, czy „W górach jest wszystko co kocham”. W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, składająca się z kompozycji nagradzanych na licznych festiwalach w latach 2010 i 2011. Zaś w 2013 roku światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Obie pozycje zostały ciepło przyjęte przez recenzentów i słuchaczy. https://www.youtube.com/watch?v=yIj74wvliFg

27 czerwca, Rynek: Bocheńskie wątki muzyczne

godz. 17.30 – Time For Funk

Zespół założony przez Daniela Srokę często zmieniał skład, zawieszał działalność, a w 2009 roku przestał być zespołem instrumentalnym. Wtedy dołączyła do grupy wokalistka – Zuzanna Skolias. Ostateczny skład zespołu wyklarował się dopiero w 2014 roku, podczas pracy nad debiutancką płytą. Po licznych roszadach, pomniejszeniach i powiększeniach, Time For Funk tworzy obecnie siedmioro muzyków plus grupa kreatywnych i wielozadaniowych współpracowników. Owocem tej współpracy jest muzyka, wybuchowe koncerty, designerska oprawa graficzno-fotograficzno-wizualna i fenomenalne stylizacje koncertowe. Do stworzenia materiału na pierwszy album Skolias wzięła na warsztat wiersze Tomasza Różyckiego. Stąd nazwisko poety na okładce, a tytuł płyty, to tytuł jednego z jego wierszy – Różycki „Głos wewnętrzny”. Płyta została od początku do końca zrealizowana, zmiksowana, zmasterowana i wyprodukowana w Bochni przez Daniela Srokę i Szczepana Łowińskiego, czyli przez POZI records. Wydana w 2014 roku nakładem własnym. Autorami muzyki są Sroka i Skolias (współautorem kilku numerów jest były gitarzysta TFF, Łukasz Papst). Nad aranżacjami zespół pracował wspólnie.

Siłą grupy są niewątpliwie koncerty – kto był ten doświadczył, kto nie był – niech nie zwleka.

godz. 19.00 – Dave Ellis Blues Band

Dave Ellis to niesamowicie charyzmatyczny bluesman – gitarzysta, wokalista i kompozytor pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zaczął grać na gitarze w wieku 9 lat w roku 1976, a w 1983 dawał już pierwsze koncerty. Niebawem postanowił założyć własny Blues Band, grający jako trio. Zwrócił uwagę bluesowego świata swoją energią i feelingiem a dzięki stylowi gry na gitarze jest porównywany z Jimmy’m Hendrix’em i Stevie’m Ray Vaughan’em. Wystarczy dodać, że legenda bluesa – sam Buddy Guy – zaprosił Dave’a, jako suport, do wspólnej trasy koncertowej.

Ellis ma na koncie 7 albumów, a jego kompozycje gościły na najbardziej prestiżowych listach przebojów muzyki bluesowej. Występował na najważniejszych festiwalach bluesowych w Europie i USA. Dzięki niezliczonej liczbie koncertów, będących prawdziwą ucztą dla wielbicieli bluesa, zgromadził spore grono wiernych fanów również w Polsce.
Na koncertach w Polsce Dave’owi towarzyszy dwójka bochnian – doświadczonych muzyków, grających kiedyś w jednym z najlepszych polskich zespołów bluesowych (Blood Money) – Jerzy Janik (gitara basowa) i Sławek Puka (perkusja).

Więcej informacji, muzyka i video na oficjalnej stronie.

Pomiędzy poszczególnymi występami odbędzie się losowanie nagród w konkursach, zorganizowanych z okazji Dni Bochni 2015.

godz. 20.30 – Anna Treter z zespołem

Anna Treter – wokalistka, autorka, kompozytorka, znana m.in. z zespołu „Pod Budą”. Nagrała z tym zespołem kilkanaście płyt, mających dziś status platynowych. 12 lat temu równolegle rozpoczęła działalność solową. W jej zespole gra również bochnianin – Tomasz Hernik – znakomity multiinstrumentalista.

W 2003 roku ukazała się pierwsza płyta Anny Treter zatytułowana „NA POŁUDNIE”. Album spotkał się ze sporym entuzjazmem, artystka zyskała wielu nowych fanów. Zagrała wiele koncertów, tym razem w roli frontmenki. Po upływie dwóch lat wydała kolejną płytę: „MOŻE TAK, MOŻE NIE. W 2006 roku ukazała się trzecia solowa, a pierwsza koncertowa płyta pt. „Bez retuszu”, czwarta autorska produkcja, zatytułowana „Wielki Wiatr” ukazała się w dwa lata temu.

Anna Treter utworzyła także w Krakowie fundację Piosenkarnia Anny Treter. Koronnym wydarzeniem w ramach tej działalności na którym występują gwiazdy estrady wraz z młodymi adeptami, jest Festiwal Twórczości Korowód – który wpisał się na stałe w życie kulturalne Krakowa i którego już ósma edycja będzie miała miejsce w listopadzie. Za tę działalność została nagrodzona tytułem Krakowianki roku.

Bocheński koncert będzie miał charakter przekrojowy. Zaprezentowane zostaną utwory rytmiczne, żywiołowe, a także nastrojowe ballady zarówno utwory z poprzednich płyt, jak i premierowe wykonania piosenek, które ukazały się na najnowszym wydawnictwie. Znajdzie się także miejsce na piosenki z repertuaru zespołu Pod Budą. Utwory pełne ciepła oraz opisujące otaczający świat widziany oczyma artystki. Annie Treter towarzyszyć będzie zespół pięciu znakomitych muzyków: Wojciech Bobrowski – gitary basowe, Tomasz Hernik – akordeon, puzon, Jan Hnatowicz – gitary, Artur Malik –perkusja, Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe. Będzie to niezapomniana muzyczna uczta.

28 czerwca, Rynek: Nowa muzyka polska

godz. 19.00 – SKUBAS

Skubas to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, do tej pory znany głównie z kooperacji ze Smolikiem. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. We wrześniu 2012 roku ukazał się jego debiutancki album „Wilczełyko”. Album wypełnia lukę na polskiej scenie muzycznej i jest swoistym powrotem do prostoty i autentyczności.

Skubas otrzymał nominację do Fryderyków 2013 w kategorii „Debiut Roku” oraz „Utwór Roku” za singla „Linoskoczek”, który w kilka dni po swojej premierze trafił na playlistę radiowej Trójki. W tym roku swoim koncertem Skubas otworzy Open’er Festival

Teledysk: www.youtube.com/watch?v=Nlcy6BLUbQI

godz. 20.30 – BRODKA

Wszyscy pamiętają jak BRODKA brawurowo wygrała program „Idol” zdobywając 69% głosów. Jednak jako jedna z nielicznych uczestniczek tego typu talent show BRODKA z każdym kolejnym przedsięwzięciem podwyższa swój poziom artystyczny i osiąga coraz większy sukces. Debiutancka i kolejna płyta Moniki już były sukcesami, a jednak największy dotychczasowy sukces w jej karierze przyszedł w 2010 roku wraz z płytą GRANDA. Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty artystka wydała album z bezkompromisowym materiałem, z którym utożsamia się od początku do końca. Po wydaniu tej płyty BRODKA otrzymała m.in. Różę Gali, SuperHiro, nominację do Paszportu Polityki, a krążek sprzedał się w nakładzie 70 tysięcy egzemplarzy. Akademia Fonograficzna nagrodziła „Grandę” czterema Fryderykami w najważniejszych kategoriach, a single „W pięciu smakach”, „Granda” i „Krzyżówka dnia” znają wszyscy.

W 2012 roku BRODKA powtórzyła sukces świetnie przyjętym mini-albumem „LAX”, na którym znalazły się dwie hitowe piosenki „Varsovie” i „Dancing Shoes”. „Varsovie” stała się przebojem lata 2012, królując na Liście Przebojów Trójki, Popliście RMF i innych stacjach przez wiele tygodni.

BRODKA nieustannie koncertuje a jej występy są niezwykle żywiołowe i kolorowe. Elementy folkowe mieszają się z prost punkową energią tworząc wybuchową mieszankę.

godz. 21.45 – pokaz sztucznych ogni

27-28 czerwca – Rynek, Bocheński Jarmark Kulturalny

godz. 16.00 – 20.00 – występy artystyczne na „małej scenie” (spektakl teatralny, pokazy taneczne i wokalne), prezentacja dorobku bocheńskiego środowiska plastycznego ( możliwość zakupu prac). Kiermasz książek (możliwość kupna, wymiany lub „uwolnienia” książki). Dodatkowo konkursy plastyczne i inne atrakcje.

godz. 10.00 – 21.00 – zbiórka publiczna oraz akcja „Dzień Dawcy Szpiku w Bochni”.

28 czerwca godz. 18.00 – kościół pw. Św. Pawła Apostoła

dr Wojciech Kamionka (waltornia), prof. dr hab. Andrzej Białko (organy): „Gdy nam zabrzmi złoty róg” – koncert muzyki klasycznej.

Wojciech Kamionka – bochnianin, ukończył studia ze stopniem celującym w Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa st. wykł. Kazimierza Pamuły). Równolegle uzyskał dyplom ukończenia studiów w Hochschule für Musik w Karlsruhe (Niemcy), gdzie w latach 2002-2007 studiował w klasie światowej sławy waltornisty prof. Willa Sandersa. W roku akademickim 2007/08 pogłębiał umiejętności w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia). Był finalistą wielu konkursów ogólnopolskich, kilkakrotnie nagrodzony stypendium ministra kultury jak również Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa i niemieckim Deutscher Akademischer Austausch Dienst.

Współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, radiową Orkiestrą Symfoniczną, Bachsolisten Monachium, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Opery Krakowskiej. Koncertował m. in. w: Monachium, Oslo, Zurychu, Berlinie, Tokio, Los Angeles, Lucernie oraz na Kremlu.

Od 2008 r. prowadzi klasę waltorni w szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. W 2011 r., w macierzystej uczelni, uzyskał tytuł naukowy doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka i rozpoczął działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie (waltornia, kameralistyka), w 2013 r. został kierownikiem Sekcji Instrumentów Dętych, Akordeonu i perkusji. W 2014 r. ukazała się jego książka „Waltornia i jej wirtuozi w kontekście amerykańskiej muzyki filmowej”. Był organizatorem i dyrektorem International Horn Festival Hornweek Kraków 2015, w ramach którego koncert muzyki filmowej odbył się w Kopalni Sili w Bochni. Jest także członkiem International Horn Socjety.

Andrzej Białko

Urodził się w 1959 r. w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, nade wszystko z Filharmoniami Narodową i Krakowską.

W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku.

W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 20 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

26-28 czerwca – plac przy ul. Floris, „Lunapark” – wesołe miasteczko