Eleonora Chmielarska i Leopold Grabowski „dobrze zasłużeni” dla Powiatu Bocheńskiego

VIII Sesja Rady Powiatu w Bochni rozpoczęła się wręczeniem honorowych wyróżnień „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego”. Eleonora Chmielarska i Leopold Grabowski to osoby „dobrze zasłużone dla Powiatu Bocheńskiego” w 2015 roku.

O tym, jak wielkim człowiekiem jest Eleonora Chmielarska niech świadczy fakt, iż wniosek o przyznanie nagrody złożyło aż pięć podmiotów. Pani Eleonora jest emerytowaną pielęgniarką i wielką propagatorką zdrowego stylu życia. Swoja pasją zaraża mieszkańców Solnego Grodu. Od wielu lat z tą samą postawą i zaangażowaniem pracuje społecznie na rzecz młodego pokolenia. Od lat współpracuje z różnymi środowiskami w tym przede wszystkim ze szkołami gdzie wychowuje, uczy i kształtuje właściwe postawy i nawyki. Żywe lekcje przyrody, czynny udział w szkolnych apelach, turniejach wiedzy ekologicznej oraz wspieranie ekologicznej twórczości dzieci to jedne z wielu Jej działań. Jest pomysłodawczynią i założycielką Klubów Ekologicznych, Orderu Błękitnej Niezapominajki czy Klubu Seniora. Dzięki jej inicjatywie powstał również projekt Złote Gody Samych Lecz Nie Samotnych Dla Wdów i Wdowców i Klub Miłośników Bolka i Lolka. Pani Chmielarska pomagała w tworzeniu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, zainspirowała także powstanie konkursu Cudze chwalicie swego nie znacie – mówi Sabina Kierepka z bocheńskiego Starostwa.

Jak czytamy w uzasadnieniu do wniosku, Powiat Bocheński to Jej „Mała Ojczyzna” i grunt do realizacji wspaniałej i pożytecznej pasji życiowej. A wyróżnienie Kapituła przyznała między innymi za ogromną wrażliwość, bezinteresowną życzliwość i oddanie na rzecz edukacji młodego pokolenia. Za kształtowanie właściwych postaw moralnych i patriotycznych, szacunku do dziedzictwa narodowego i tradycji oraz zainteresowania ekologią i sztuką.

Leopold Grabowski w strażackim ruchu ochotniczym działa od 1961 roku. Jest członkiem – założycielem jednostki OSP Bełdno, utworzonej w 1961 roku. Jako Naczelnik Gminy Żegocina, pełniący tę funkcję w latach 1966 -1990, doprowadził do zbudowania murowanych remiz, domów strażaka bądź wielofunkcyjnych obiektów z remizami w: Bełdnie (1974 r.), Żegocinie (1975), Leszczynie (1979 r.), Kierlikówce (1987), Trzcianie (1980). Od samego początku funkcjonowania jednostki OSP w Bełdnie, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełni funkcję Prezesa Zarządu tej jednostki, inicjując wiele działań. Pełnił także funkcję Prezesa Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie. Jest inicjatorem, bądź współinicjatorem takich przedsięwzięć jak: budowa Pomnika Świętego Floriana w Żegocinie, gminnych zawodów sportowo – pożarniczych, utworzenia młodzieżowych drużyn pożarniczych w jednostkach OSP działających na terenie gminy Żegocina, gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, gminnych eliminacji Powiatowego Turnieju Rekreacyjnego MDP. Wspólnie z członkami władz powiatowych doprowadził do reaktywowania w 1999 roku powiatowych obchodów dnia strażaka, w 2000 roku – powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” oraz powiatowych zawodów sportowo – pożarniczych. W latach 2002-2006 jako Przewodniczący Rady Powiatu w Bochni pełnił funkcje pełną zaangażowania w pracę dla dobra społeczności lokalnej, z wielkim poświęceniem oraz przychylnością i zrozumieniem dla drugiego człowieka – dodaje Sabina Kierepka.

Wniosek o przyznanie wyróżnienia dla Eleonory Chmielarskiej złożyła Publiczna Szkoły Podstawowa im. Św. Kingi w Borku, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Bochnia, Stowarzyszenie „Przyjaciele Piątki”, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kaźmierza Brodzińskiego w Bochni oraz Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Bochni Stefan Guzik. Natomiast wiosek o przyznanie nagrody dla Leopolda Grabowskiego złożył Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bochni. Wręczenie wyróżnień nastąpi 30 czerwca na posiedzeniu Rady Powiatu w Bochni.

Przypomnijmy:

Od 2003 roku odznaczenie przyznawane jest osobie bądź instytucji, która swą działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Powiatu Bocheńskiego, albo poprzez swoje osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie. Wśród nagrodzonych są: śp. Janusz Kulig (2003), Zdzisława Gnoińska (2005), Ludmiła Gut, Jan Flasza (2006), śp. Anna Łękawa (2008), Czesław Dźwigaj (2008), Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia (2008), Cech Rzemiosł Różnych (2008), chór Pueri Cantores Sancti Nicolai (2008), Adam Sosnowiec (2009), Piotr Janeczek (2009), ks. Stanisław Jachym (2011), oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Powiatu Bocheńskiego (2011), Orkiestra Dęta Grobla (2012), Jan Czesak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego (2012), Marek Rudnik (2013).