Rolnicy z gmin Powiatu Bocheńskiego podziękowali Matce Bożej za plony i wstawiennictwo. Uroczystość rozpoczęła się na bocheńskim rynku, skąd wierni ruszyli do bazyliki na Mszę świętą.
W niedzielę około godziny 14.00 bocheński rynek zapełnił się barwnym tłumem. Przedstawiciele gmin w ludowych strojach prezentowali okazałe wieńce dożynkowe. Z tego miejsca około godziny 14.15 ruszyła procesja na Plac Sanktuaryjny, gdzie została odprawiona Msza św. Rolnicy dziękowali za plony i Bożą opiekę podczas żniw.
Dożynki to święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż. W czasie trwania święta rolnicy dziękują za plony, prosząc o pomyślność również w następnym roku. Obchody dożynek rozpoczynają się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe w przeszłości miały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. Współcześnie spotyka sie bardziej wymyślne kształty i formy. Domy, łodzie, księgi, kosze to tylko niektóre przykłady wieńców, jakie można było podziwiać tego roku.
Zgodnie z tradycją wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady. Podczas ich trwania, po uprzedniej modlitwie, można było jeść, pić i bawić się.
Współcześnie dożynki obchodzi sie podobnie. Dożynkowe wieńce niesie sie do kościoła, by je poświęcić. Później wiesza w domu by przynosiły szczęście i dostatek. Podobnie jak w przeszłości, tak i obecnie, urządzane są biesiady z tańcami i śpiewem.