Portrety i regały: kultura wyszła na ulice Bochni – zdjęcia

Wystawa fotografii Michała Korty wzdłuż stadionu BKS oraz „kulturalne regały” na płycie Runku to nowe elementy, jakie pojawiły się w przestrzeni miejskiej. Stanowią one część projektu „Art&Salt” Stowarzyszenia Kotłownia.

Wystawa fotografii Michała Korty umiejscowiona wzdłuż stadionu przy ul. Kazimierza Wielkiego obejmuje portrety, jakie artysta wykonał znanym ludziom kultury. Wśród nich są m.in. zespół KraFcy, Tomasz Stańko, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Globisz, Olga Tokarczuk, Norman Davies, Mariusz Szczygieł, Norman Leto. Autor wyraża nadzieję, „że pokazana w ten sposób wystawa, zintegrowana z tkanką miejską, pozostawiona działaniu czasu, miejsca i pogody zainspiruje Was do twórczej interakcji.” Wystawa trwa bezterminowo, dopóki prace nie zostaną zniszczone przez warunki atmosferyczne lub wandali.

MICHAŁ KORTA – urodzony w Bochni /1975/, aktualnie mieszka w Krakowie. Od 20 lat zajmuje się fotografią. Absolwent ASP /fotografia/ i UJ /germanistyka/. Domeną jego twórczości jest portret konceptualny i fotografia reklamowa. Współpracuje z Akademią Nikona. Tworzył też dla tak uznanych marek jak choćby: Dr.Irena Eris, Sony Music Polska, Wawel SA, Reporter, Aktivist Exclusive, Instytut Książki, Itaka, Polpharma, ELLE Decoration, Znak, Segafredo, Zwierciadło, Fashion Magazine, MIK, Machina, EMI Music Poland.

Uczestnik wielu wystaw oraz zdobywca 1 miejsca w konkursie BZ WBK PRESSFOTO 2012 w kategorii Portret fotoreportaż. Jego modelami często bywają uznani aktorzy, malarze, pisarze, muzycy, czy inne postaci świata mediów i sztuki. Angażuje się w wiele przedsięwzięć kulturalnych, prowadzi wykłady i warsztaty.

——————————————————————

Z kolei multimedialne regały, które pojawiły się na płycie Rynku, pozostaną tam do 29 lipca. Są elementem kampanii Kultury Na Widoku – ogólnopolskiej kampanii społecznej fundacji Legalna Kultura. Dzięki instalacji, posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu mogą poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz pobrać interesujące ich utwory – muzykę, gry, książki, filmy, a także zasoby dotyczące historii Polski. Umożliwiają to skrócone linki gotowe do wpisania w przeglądarkę internetową i kody QR oraz dostępna non-stop darmowa sieć wi-fi. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł – zachęcają organizatorzy.

Na regałach są m.in. płyty Natalii Przybysz i Artura Rojka oraz literackie bestsellery, takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, czy „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Udostępnione filmy to polskie produkcje ostatnich 10 lat – filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje. Są również przykłady światowej klasy kina zagranicznego i coś dla najmłodszych widzów oraz… kino nieme. Na filmowych regałach odnaleźć można także słynne polskie plakaty do znanych filmów, kultowe animacje m.in. Juliana Antonisza, nagrania koncertów i spektakli teatralnych.