Barszcz Sosnowskiego jest coraz powszechniej obserwowany w Polsce. Roślina, która została do Polski sprowadzona z Kaukazu i miała być dobrodziejstwem dla rolnictwa, okazała się śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi. W ostatnich latach stosowane są coraz większe nakłady na walkę z coraz bardziej inwazyjnym chwastem.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie realizuje obecnie projekt Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego. Jak czytamy, szkodliwy barszcz „występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania”.
W wyniku bezpośredniego kontaktu z rośliną, na skórze pojawiają się zaczerwienienia, obrzęki, pęcherze i inne objawy poparzenia. W wielu przypadkach występują także objawy alergiczne (nudności, ból głowy, torsje, itp.). Objawy te mogą wystąpić u osób szczególnie wrażliwych nawet bez kontaktu bezpośredniego, lecz w wyniku kontaktu z zapachem roślin lub nasion – czytamy na stronie Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego.
Szczególnie niebezpieczny jest inwazyjny charakter barszczu. Łączna powierzchnia występowania barszczu wynosi 134 ha. Rośliny przywiezione do Polski osiągają 4 m. Dojrzała roślina zajmuje powierzchnię do 4 m2, powodując zanikanie roślinności endemicznej stanowiącej element rodzimej bioróżnorodności – czytamy.
Chociaż dotychczasowe badania nie wykazywały występowania Barszczu Sosnowskiego w powiecie bocheńskim, jest on obecny w sąsiednich powiatach: wielickim (np. gmina Gdów, Kłaj) i brzeskim (gmina Czchów). Wygląda na to, że urzędnicy wolą dmuchać na zimne i zachęcają mieszkańców do zgłaszania przypadków występowania szkodliwej rośliny. Ostatnio do samorządów trafiło pismo od wojewody małopolskiego w tej sprawie.
W związku z pismem Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz podjęciem przez Radę Nadzorczą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie uchwały o zatwierdzeniu Programu likwidacji Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego, Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy, którzy zauważyli występowanie w/w rośliny, o przekazanie informacji do tut. Urzędu (osobiście pok. nr 23 lub telefonicznie 014 68 509 31) w terminie do 5 sierpnia, podając m.in. nazwę miejscowości, nr działki, orientacyjną powierzchnię występowania rośliny lub ilość sztuk – czytamy na stronie internetowej Nowego Wiśnicza.
Informacja o akcji trafiła również do sołtysów. Jak poinformowała nas Regina Wielgus, asystent burmistrz Nowego Wiśnicza, do tej pory na terenie gminy nie zanotowano obecności rośliny.
Więcej na temat Barszczu Sosnowskiego znajdziesz w specjalnym opracowaniu.