Po raz czwarty w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w dniach 14 – 18 września odbędzie się Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje.
Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
W działaniach plenerowo-warsztatowych uczestniczyć będą trzyosobowe grupy (nauczyciel i dwóch uczniów) ze szkół plastycznych z Jarosławia, Katowic, Lublina, Olsztyna, Opola, Rzeszowa, Tarnowa, Zakopanego i Nowego Wiśnicza.
Przestrzenią dla działań plenerowych będzie teren Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a powstałe zdjęcia uczestnicy opracują w technice talbotypii.
Talbotypia jest pierwszą techniką negatywowo-pozytywową, wynalezioną w 1839 roku przez Anglika W.H.F. Talbota. Materiałem światłoczułym jest papier nasycony azotanem srebra, który po wysuszeniu kąpany jest w roztworze chlorku lub bromku sodu. Naświetlony negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego i utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu, następnie płucze i suszy – mówi Elżbieta Kucybała, dyrektor wiśnickiego Plastyka.
Idea talbotypii – czyli wykonanie negatywu pozwalającego na otrzymanie wielu pozytywów (odbitek), stała się podstawą dalszego rozwoju fotografii. Warsztaty technik szlachetnych są cennym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności, pozwalającym uczniom i ich nauczycielom sięgnąć do źródeł fotografii – dodaje.
Podsumowaniem pleneru będzie wystawa prezentująca powstałe w trakcie czterech dni realizacje uczniów i nauczycieli. Wernisaż odbędzie się 18 września o godz. 12.00 w Galerii Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.