Twórczość Mariana Kiełbasy w Bochni – zdjęcia

W sobotę, 19 września, w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bochni otwarto wystawę prac Mariana Kiełbasy. Ekspozycja nosi nazwę „Rzeźba, malarstwo, rysunki i szkice”.

Podczas wernisażu z okolicznościowym poczęstunkiem artysta, który otrzymał kwiaty oraz upominek, opowiedział o swojej twórczości – rzeźbach, malarstwie i rysunkach.

W spotkaniu uczestniczyli: Stefan Kolawiński (burmistrz Bochni), rodzina i przyjaciele Mariana Kiełbasy, członkowie oraz sympatycy stowarzyszenia.

Wystawę można oglądać do 7 listopada 2015 r. od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-14.00.

MARIAN KIEŁBASA

Urodzony w 1949 r. w Popardowej.
Twórczością artystyczną opartą na sztuce sakralnej i regionalnej zajmuje się od szkoły podstawowej. W latach 1963-1964, jako członek zespołu plastycznego, prowadzonego przez prof. Ewę Harsdorf, brał udział w wystawach zbiorowych w D.K.K. Nowy Sącz.
W latach 1964-1969 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.
W trakcie wakacji (1965-1973) z grupą plastyczną z Nowego Wiśnicza uczestniczył w plenerach we Fromborku, tworząc rzeźby, obrazy, linoryty i rysunki do czasopisma „Na przełaj przez Frombork”. Za prace plastyczne dla miasta otrzymał honorowe obywatelstwo Fromborka i złotą odznakę dla Warmii i Mazur.
W czasie pobytu w wojsku prowadził wojskową pracownię plastyczną w Katowicach-Wełnowcu, a w latach 1974-1976 w grupie plastycznej „Habdama” w Krakowie pod kierownictwem artystki rzeźbiarki prof. Genowefy Nowak brał udział w wystawach zbiorowych, należąc jednocześnie do zespołu plastycznego Domu Kultury „Sutoris” w Bochni.
Od 1964 r. jest członkiem TPSP w Nowym Sączu.
Od 1976 r. długoletni pracownik dekoratorni PSS Społem w Nowym Sączu.
Odbył kurs reklamy w 1988 r. z teorią w Podkowie Leśnej i praktyką w Warszawie.
Od roku 1976, pracując nad rzeźbą pełną, płaskorzeźbą oraz malując obrazy, osiadł w Nowym Sączu-Jamnicy.
Od wielu lat bierze udział w zbiorowych wystawach rzeźby i malarstwa w czasie „Lata w Dolinie Kamionki”.