Mirosław Zagórski, bocheński pasjonat fotografii, uchwycił przelatującą na tle tarczy Księżyca międzynarodową stację kosmiczną (w skrócie ISS). Aby tego dokonać, musiał wstać o 2.40 i pojechać do podbocheńskich Książnic. To nie pierwszy taki „strzał” Mirosława Zagórskiego, kilka miesięcy temu ujął ten sam obiekt na tle Słońca, a 28 września sfotografował zaćmienie Księżyca.
Wstałem o 2.40 i przywitało mnie bezchmurne niebo, no prawie. Gdzieś tam jakieś chmury majaczyły. Rzut oka w internet i szybka decyzja – jadę! Na miejscu w Książnicach byłem po około 20 minutach, rozłożyłem sprzęt i miałem 24 minuty do cięcia. Zrobiłem kilka testowych klatek, ustawiłem odpowiednie parametry i rzuciłem okiem na gwiazdozbiór Oriona i Plejady. Przy jasności Księżyca 98% szału nie było. Kątem oka dostrzegłem znikające gwiazdy od strony Bochni..czyli chmura. Czas minął i na około 30s przed przelotem byłem gotowy do akcji. O 03h42’55.5″ nacisnąłem migawkę i seria zarejestrowała przelot. Stacja jest na 5 klatkach, oczywiście efemeryda wyliczona przez calsky.com do bólu dokładna. Nie zdążyłem jeszcze schować sprzętu kiedy chmury zapaskudziły prawie całe niebo. Miałem sporo szczęścia :) Założony cel na ten rok osiągnięty, ISS złapany w czasie tranzytu Słońca i Księżyca! :)– relacjonuje Mirosław Zagórski na swoim profilu na Facebooku.
Tranzyt trwał 0.89s, ISS był oddalony od fotografika o 669 km, pan Mirosław stał dokładnie w osi przelotu. Dużo trudniej niż na Słońcu, bo Słońce świeci przez cały dzień i jest jednakowej wielkości codziennie przez cały rok. Księżyc ma różne fazy, jest pełnia, nów, fazy pośrednie i oczywiście im jaśniejszy, tym łatwiej się łapie. ISS przelatuje przez całą tarczę, dzisiaj miałem prawie 0,9 sekundy, żeby zrobić to zdjęcie, natomiast gdyby była tylko połowa, światło byłoby bardzo kiepskie i musiałbym użyć innych parametrów, żeby ISS był w miarę ostry. Dzisiaj był chyba jeden z najbardziej idealnych przelotów w roku, bo był dzień po pełni, 98 procent jasności Księżyca i w miarę niedaleko musiałem jechać w środku nocy, żeby go złapać. Czysto techniczna kwestia złapania to już sprawa treningu – przyznaje w rozmowie z mojaBochnia.pl.
Ustawienia aparatu: ISO 200, czas 1/2000, 10″, 1200 mm i Canon EOS 50D w ognisku głównym.
29 września 2015 ISS na tarczy Księżyca G0342
To nie pierwsze tego typu dokonanie bocheńskiego fotografika. 30 czerwca br. zrobił zdjęcie międzynarodowej stacji kosmicznej na tle Słońca. Do dziś jest dumny z uzyskanego efektu (zdjęcie w galerii). Jest to właściwie jedno z najlepszych, jakie widziałem w internecie. Też musiałem odjechać niedaleko od Bochni, zdjęcie to zrobiłem przed Jurkowem koło Czchowa – dodaje.