Rusza akcja policji „Bezpieczna droga do szkoły”

Bezpiecznie dotrzeć do szkoły – to pierwsze zadanie, jakie czeka jutro dzieci i młodzież. Nie jest to zadanie proste, a odpowiedzialność za nie – jak się okazuje – ponoszą wszyscy uczestnicy ruchu drogowego

Początek roku szkolnego oznacza wzrost ruchu pieszych na drogach. W związku z tym kierowcy powinni zwracać na nich szczególną uwagę, zwłaszcza że na ulicach można spodziewać się dużych grup dzieci i młodzieży, które to często poruszają się w dość nieprzewidywalny sposób.

Aby zapobiec wynikającym z tego faktu zagrożeniom, jak co roku – i jutro ruszy policyjna akcja pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa poruszającym się po drogach pieszym, jak i korzystającym z indywidualnych bądź grupowych form dowozu dzieciom. Będzie też okazją do kontroli autobusów dowożących dzieci do szkół, a także sposobem na propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Szczególnym nadzorem w tym roku zostanie objęty zorganizowany przewóz autobusami szkolnymi. W ramach akcji we wrześniu i październiku pojazdy te zostaną poddane dokładnej kontroli. Dlaczego to takie ważne? Podczas ubiegłorocznych działań „Bezpieczna droga do szkoły” w co dziesiątym autobusie szkolnym ujawniono nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła stanu technicznego, który stwarza zagrożenie dla dzieci dowożonych do szkół.

Kontrola tych pojazdów już na początku roku szkolnego wykluczy pewne ryzyko związane ze sprawnością autobusów. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę również na niewłaściwy przewóz dzieci w samochodach osobowych.

Dane statystyczne dotyczące okresu początku roku szkolnego wyjaśniają jak bardzo potrzebna jest akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. W okresie od 1 do 12 września 2008 roku na małopolskich drogach doszło do 161 wypadków drogowych, w których 6 osób zginęło, a 217 zostało rannych.

W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wyniku wypadków tych 1 dziecko poniosło śmierć, a 27 doznało obrażeń ciała. W tym samym okresie na terenie Komendy Powiatowej Policji w Bochni doszło do 1 wypadku w którym 2 osoby zostały ranne.

W stosunku do tego samego okresu w roku 2007 – na terenie Małopolski ogólna liczba wypadków wzrosła o 31 %, liczba ofiar również uległa wzrostowi o 29 %.

Apel kierowany jest więc do wszystkich – wyobraźni powinni używać zarówno idący do szkoły uczniowie, przewożący ich kierowcy czy rodzice, a także zwykli uczestnicy ruchu. Ostrożność – nie tylko w pobliżu szkół – zobowiązani są zachować zarówno zmotoryzowani jak i piesi. Nauczyciele i rodzice powinni dopilnować też, aby piesi uczniowie pokonywali drogę do szkoły w odblaskowych kamizelkach.

W ubiegłym roku, takie kamizelki otrzymali wszyscy uczniowie szkół podstawowych na terenie gminy Bochnia. Wcześniej jeszcze – mogli je założyć uczniowie z gminy Drwinia.

We wrześniu tego roku kolejne „odblaski” trafią do uczniów szkół w gminie Rzezawa. Również według potrzeb policjanci jeszcze raz rozdadzą kamizelki dzieciom klas I – III w Bochni.

Pouczające spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego – o tym jak przetrwać w drodze do szkoły – policjanci poprowadzą we wszystkich szkołach po wcześniejszym ustaleniu terminów z dyrektorami.

O skuteczności kamizelek odblaskowych i podejmowanych przez policję działań wraz z samorządami i szkołami świadczy ogólny spadek ilości wypadków i udziału w nich pieszych i dzieci.

W 2008 roku w Małopolsce odnotowano 662 ofiary wśród dzieci do lat czternastu, w tym -11 śmiertelnych. Dzieci stanowiły około 10% wszystkich ofiar wypadków drogowych.

W wypadkach zostało poszkodowanych 251 osób wśród zmotoryzowanych (w tym 4 poniosły śmierć), oraz piesi – 225 ofiar (również 4 z nich poniosło śmierć).

W porównaniu z rokiem 2007 odnotowano więcej wypadków drogowych, ale zmniejszył się w nich udział dzieci i pieszych.

W powiecie bocheńskim natomiast odnotowano znaczny spadek ilości wypadków drogowych z udziałem dzieci – z 22 ( w 2007 roku) do 14. W zdarzeniach tych 18 dzieci zostało rannych (o 4 mniej niż w roku 2007). Dwoje dzieci poniosło śmierć i byli to pasażerowie jednego z samochodów.