Bochnia przygotowuje plan gospodarki niskoemisyjnej. Dokument przewiduje wprowadzenie do 2020 r. wielu rozwiązań poprawiających jakość powietrza w mieście. Wśród nich są elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, wymiana palenisk, pompy ciepła itd.
Plan gospodarki niskoemisyjnej Bochni (dostępny tutaj) ma dotyczyć przede wszystkim spadku ilości gazów cieplarnianych, ma też pomóc w produkowaniu energii z nowych źródeł. Między innymi będą to wiatraki. Gdzie, w jaki sposób będą one budowane, jak duże będą turbiny, na razie nie jestem w stanie odpowiedzieć. W planie założono 9 mln zł na budowę tych wiatraków i 320 tys. zł na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 4 kilowatów. Te instalacje nie produkują prądu tylko ciepło, ale oczywiście też przekłada się to na spadek emisji gazów cieplarnianych. I to jest główny cel: żeby nasze powietrze było jak najczystsze – powiedział w rozmowie z mojaBochnia.pl Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.
Obecnie plan gospodarki niskoemisyjnej jest procedowany, następnie zostanie przedstawiony do akceptacji radzie miasta. Musi być zbieżny z lokalnym programem rewitalizacji. Poprawki i uwagi do tego planu można jeszcze zgłaszać za pomocą formularza na stronie internetowej miasta – dodaje asystent.
Pieniądze na założone w planie inwestycje mają pochodzić z kilku źródeł: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, funduszy unijnych, ewentualnie również z MPEC-u w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej.
Wyznaczone dla Bochni cele redukcyjne dotyczą pyłu PM10, PM2,5, benzo(a)piranu oraz SO2 i – zgodnie z założeniami planu – mają zostać osiągnięcie do roku 2023.
Wśród zaplanowanych inwestycji długoterminowych, są:
– Termomodernizacja i modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej
– Wymiana instalacji co, modernizacja źródeł ogrzewania
– Instalowanie odnawialnych źródeł energii tj. elektrowni wiatrowych w oparciu o turbiny małej mocy
– Montaż mikro instalacji fotowoltaicznych o mocy 4 kW przez mieszkańców
– Rozbudowa i przebudowa ciągu technologicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków w Bochni
– Instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła o mocy 40 kW przez przedsiębiorców i mieszkańców
– Wymiana źródeł ciepła opalanych węglem na bardziej efektywne w budynkach mieszkalnych
– Przyłączenie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej
– Budowa ścieżek rowerowych
– Budowa i modernizacja dróg na terenie Gminy Miasta Bochnia
– Modernizacja oświetlenia ulicznego
– Wymiana taboru autobusowego na pojazdy o napędzie elektrycznym
– Edukacja lokalnej społeczności w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii
– Tydzień zrównoważonego transportu (dzień bez samochodu, happeningi, inne imprezy towarzyszące
– „Zielone” zamówienia publiczne.