4 listopada w sali widowiskowej MOK w Nowym Wiśniczu odbyły się przesłuchania konkursowe Festiwalu pn. „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”. Realizacja Festiwalu odbyła się przy współpracy Fundacji Rozwoju Bochni i Regionu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.
W części konkursowej festiwalu, spośród 40 zgłoszonych wykonawców (solistów i zespołów) jury wyłoniło finalistów, którzy wystąpią 11 listopada o 16.00 podczas gali koncertowej w Sali Rycerskiej Wiśnickiego Zamku. Wtedy też wykonawcy i publiczność poznają wyniki konkursu (do ostatniej chwili utrzymywane w tajemnicy przez organizatorów).
Konkurs odbył się w czterech kategoriach (11-13 lat, 14-17 lat, powyżej 18 roku, oraz w kategorii zespoły), to też w koncercie zostanie zastosowany podobny układ, a każda część będzie odsłaniała zwycięzców XIII edycji festiwalu.
Dlaczego warto realizować takie projekty? Bo w społeczności regionu Małopolski pozostaje ciągle żywa pamięć o wydarzeniach wojennych, o powstańczych walkach. Tym samym jest potrzeba upamiętniania tych wydarzeń, rozmawianiu o naszej tożsamości. Można o nich mówić, ale można również na nowo je przeżywać poprzez przekaz wokalno-muzyczny. Zadaniem festiwalu jest nie tylko przypominanie wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim upowszechnianie wiedzy oraz pobudzanie zainteresowań historią i dziedzictwem kulturowym regionu w nowatorski, przystępny i miły sposób. Forma festiwalu pn. „Z pieśnią patriotyczną przez wieki” poprzez wielowątkowość zachęca uczestników do opracowania i zaprezentowania utworów muzycznych, ale również do zagłębiania się w genezę powstania utworów, odkrywanie i przeżywanie na nowo tajemnic historii narodu i ojcowizn. Projekt każdorazowo przynosi wymierne, edukacyjne efekty, wzmacnia tożsamość kulturową, więzi rodzinne oraz pozwala przeżyć pełne emocji widowisko artystyczne – mówi Leszek Marszałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.