W Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej otwarto drugi zakład. Gorlicka firma Gór-Stal wybudowała halę, w której będą produkowane płyty izolacyjne. Inwestycja pochłonęła 55 mln zł.
Gór-Stal działa na rynku od 2003 roku. Firma zajmuje się produkcją najbardziej zaawansowanych technicznie i ekologicznie płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym. Płyty te mają zastosowanie w budowie m.in.: hipermarketów, hal magazynowych, logistycznych, produkcyjnych czy fabryk. Większość obiektów stawianych wg. tej technologii w kraju korzysta z produktów gorlickiej fabryki, 40 proc. swojej produkcji Gór-stal eksportuje.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wybraliśmy to miejsce. Ponieważ jest to blisko autostrady, ze względu na logistykę, jest to trafny wybór – powiedział w rozmowie z mojaBochnia.pl Franciszek Kluba, prezes zarządu Gór-Stal Sp. z o.o. Przyznaje, że w firmie są nowe pomysły, które tylko czekają na właściwy moment.
Obecnie firma zatrudnia w Bochni 50 osób. Osób współpracujących z nami jest już około dwustu, jest to więc jakiś przyczynek dla zmniejszenia bezrobocia w Polsce. Swoimi produktami zaopatrujemy w tej chwili ok. 20 krajów w Europie. Część produkujemy w Gorlicach, a część będziemy produkować w Bochni. Jesteśmy już po próbach – dodaje prezes.
Gorlickie przedsiębiorstwo uruchomiło w bocheńskiej Strefie Ekonomicznej produkcję innowacyjnych paneli PIR, które znajdują zastosowanie w systemach termoizolacyjnych dla budownictwa. Jest to druga tego typu fabryka na terenie kraju. Płyty termoizolacyjne PIR (skrót od poliizocyjanurat) są bardzo lekkie, niewiele cięższe od styropianu, ale posiadają najniższy współczynnik przenikania ciepła z wszystkich dostępnych materiałów termoizolacyjnych: wspominanego styropianu, styroduru, wełny mineralnej jak i szklanej. Dla porównania tej samej grubości płyta PIR ma blisko dwukrotnie lepsze parametry izolacyjne niż styropian. Produktem bocheńskiego zakładu będą płyty, które można stosować w obiektach rolniczych np. chlewniach, oborach, kurnikach, odporne na mycie pod ciśnieniem i amoniak.
Linia produkcyjna w Bochni ma wydajność do 6 mln m kw. płyt. Płyty będą wykonywane z pianki, produkowanej na miejscu. Płyty służą do termoizolacji posadzek, stropów, fundamentów. W tej chwili prowadzone są badania nad wprowadzeniem do obrotu płyt do termoizolacji systemów fasadowych, aby zastąpić styropian. Jest to materiał, który ma dwukrotnie lepszą termoizolacyjność niż styropian, czyli na ściany można stosować dwukrotnie cieńsze warstwy termoizolacji – powiedział nam Piotr Żyła, kierownik produkcji.
Na otwarciu zakładu firmy Gór-Stal był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Zwracał uwagę, że tworzenie nowych miejsc pracy daje perspektywę dla przyszłych pokoleń. Zapaść demograficzna w przyszłości może doprowadzić do poważnej zapaści wszelkich struktur państwowych. Dlatego każda rodzina, która się tutaj zatrzymuje, młodzi ludzie, którzy uzyskują stabilność pracy, życia małżeńskiego, to jest bardzo cenne. Bardzo ważne są też dzisiaj nowe technologie, które będą służyły przez następne dziesięciolecia – powiedział hierarcha w rozmowie z naszym portalem. Zauważył, że wymowna jest symbolika tworzonych w zakładzie płyt, które mają skutkować zatrzymywaniem ciepła.
Burmistrz Stefan Kolawiński nie kryje swojego zadowolenia, że projekt który uruchomił w poprzedniej kadencji, zaczyna nabierać rozmachu. Zaczyna działać mechanizm kuli śnieżnej i myślę, że należy patrzeć z optymizmem na przyszłość tego miejsca. Będzie ono stanowiło źródło dodatkowych dochodów dla miasta. Burmistrz dodaje, że nowa fabryka to też nowe miejsca pracy, a co za tym idzie większa siła nabywcza mieszkańców regionu, co powinno przełożyć się na ogólny wzrost koniunktury gospodarczej.
Bocheński zakład firmy Gór-Stal rozpocznie produkcję w poniedziałek 30 listopada.