Muzeum im. Stanisława Fischera organizuje 34. już edycję Czwartkowych Spotkań Muzealnych. Cykl zapoczątkowany w 1983 roku, ma stałe grono odbiorców. W tym roku spaja go hasło „Kultura na najwyższym poziomie”, odnoszące się do lokalizacji prelekcji w Galerii „Strych Muzealny”.
Z zaproszenia na XXXIV edycję Czwartkowych Spotkań Muzealnych:
W tegorocznym programie muzealnych „czwartków” pragniemy zwrócić uwagę Państwa na dwa zjawiska, które zrewolucjonizowały, nie tylko na naszym terenie, życie człowieka w ubiegłym i obecnym stuleciu: elektryczność i samochód. Będzie także okazja do refleksji na temat kulturowych powikłań w dziejach Europy, związanych z odwiecznymi migracjami, a zarazem z coraz częściej przebłyskującą u współczesnego człowieka potrzebą kulturowego oparcia się na tradycji lokalnej.
Spośród wielu lokalnych rocznic przypadających w 2016 roku zwraca uwagę jubileusz lokacji miejskiej Nowego Wiśnicza, miasta położonego wprawdzie blisko Bochni, lecz w swej istocie odrębnego z uwagi na jego prywatny kiedyś charakter. Mija też 70. rocznica wydarzeń pod Łapanowem, które na naszym terenie stanowią swoistą egzemplifikację tego, co w powojennej rzeczywistości określano eufemizmem „utrwalanie władzy ludowej”.
Kolejny, proponowany przez nas temat, otwierający cykl tegorocznych Muzealnych Spotkań, dotyczy translokacji. Translokacja zabytków architektury to zagadnienie, które w powiecie bocheńskim w ostatnich dziesięcioleciach przybrało kilka spektakularnych rozwiązań. Dziś wprawdzie pamiętamy jeszcze, że drewniany kościół z Rozdziela stał uprzednio w Królówce, ale już na przykład świadomość, że inny drewniany kościół św. Joachima z Krzyżanowic był
wcześniej w Bochni bernardyńską świątynią, jest raczej niewielka. Zniknął z naszego krajobrazu dwór w Rdzawie, choć został pieczo-łowicie odtworzony w Sądeckim Parku Etnograficznym. Następna drewniana świątynia z ziemi bocheńskiej, kościół św. Wawrzyńca z Cerekwi, czeka tam wciąż na lepsze czasy. Związany ściśle z początkami kapłaństwa Karola Wojtyły kościół z Niegowici stoi od 1973 roku w podchrzanowskim Mętkowie. Jeszcze częściej przenoszone były mniejsze obiekty – spichrze, chałupy i budynki gospodarskie. Skazane w swoim naturalnym dotąd otoczeniu na zniszczenie, stanowią dziś sporą atrakcję skansenów i ciekawy materiał badawczy.
Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera
Program:
Kultura na najwyższym poziomie
Galeria „Strych Muzealny”, zawsze o godzinie 17.30
21 stycznia dr hab. inż. arch. Andrzej Gaczoł (Wieliczka), Translokacja zabytków architektury w przeszłości i obecnie.
18 lutego prof. dr hab. Andrzej Zięba (Uniwersytet Jagielloński), Wiśnicz – miasto, ludzie, dziedzictwo. Refleksje jubileuszowe.
17 marca Anetta Stachoń (Muzeum w Bochni), Al-Andalus. Hiszpania pod panowaniem arabskim (711-1492).
7 kwietnia Ireneusz Sobas (Bochnia), Kapitan Jan Dubaniowski „Salwa” i jego żołnierze. W 70. rocznicę zasadzki pod Łapanowem.
5 maja Dominik Oleksy (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), „Przelatywał szalonem pędem automobil”, czyli o początkach motoryzacji w Krakowie i dawnej Galicji.
16 czerwca Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), Saga bocheńska: Dom na końcu drogi.
1 września Janusz Czerwiński (Kłaj), Ślady zdarzeń lotniczych nad Puszczą Niepołomicką z czasów II wojny światowej.
20 października Anna Pastucha (Muzeum w Bochni), „Niebo, ziemia czci Maryję…” W kręgu rodzimej poezji maryjnej.
17 listopada Jarosław Fraś (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Marek Materna (Muzeum w Bochni), Pasterze? Warzelnicy? Metalurdzy? Mieszkańcy osady sprzed 4000 tys. lat w świetle trzech sezonów badań archeologicznych na stanowisku 43 w Bochni-Chodenicach.
15 grudnia Justyna Bodurka (Muzeum w Bochni), „Baczność, wysokie napięcie!” O początkach elektryczności w Bochni.