W bocheńskim magistracie przedstawiono założenia rewitalizacji śródmieścia Bochni na lata 2015-2025. Obejmuje on 53 projekty o sumarycznej wartości szacunkowej 118 mln złotych. Dwa główne punkty rewitalizacji to Rynek i jego otoczenie oraz Planty Salinarne.
O planach na ich zagospodarowanie informowaliśmy już na łamach mojaBochnia.pl – tutaj.
W przeważającej części projekty ma realizować miasto i jego jednostki organizacyjne (Miejski Dom Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum im. St. Fischera, MCDiM Ochronka) – 37 projektów, ale także powiat bocheński, Kopalnia Soli Bochnia, organizacje pozarządowe i podmioty prywatne – kolejnych 16 projektów.
Ten liczony na dziesiątki milionów i długie lata program, wymaga bardzo dokładnego planowania. Można powiedzieć, że wersja robocza opracowania to dopiero początek drogi wyznaczający kierunki dobrych zmian w mieście, które będą służyć obecnym jak i przyszłym pokoleniom – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Stefan Kolawiński.
Powszechną jest wiedza, że na tak duże zewnętrzne środki finansowe, pozwalające na dokonanie zmian w tkance Miasta, możemy liczyć po raz ostatni. Oczywiste więc jest, że musimy tę szansę wykorzystać jak najlepiej. Ten wieloletni plan wymaga także zaangażowania finansowego Miasta. Bochnia będąca w dobrej kondycji finansowej, bez problemu może uzyskać środki finansowe na wkład własny – kontynuował. W zaproponowanej w Programie strukturze źródeł finansowania projektów 21,59% stanowią środki własne projektodawców, 9,15% kredyty i pożyczki, 64,74% środki z funduszy UE oraz 4,52% środki ze źródeł krajowych.
Jak zmieni się Rynek?
Zintegrowany Projekt Rynek to na razie schemat ideowy i proponowany mieszkańcom zarys zmian. Obejmują one m.in. wyłączenie ruchu kołowego na dwóch pierzejach: północnej i wschodniej. Ulice te miałyby się stać podwórcami miejskimi (tzw. woonerfami). Jest to popularna forma uspokojenia ruchu w wielu miastach. Dopuszcza ona jedynie ruch pojazdów dowożących artykuły do sklepów i punktów usługowych (w godzinach rannych) oraz dojazd dla karetek pogotowia lub straży pożarnej. W związku z wyłączeniem z ruchu wschodniej pierzei, postój taksówek zostałby przeniesiony na ul. Dominikańską. Przy południowej i zachodniej pierzei przewidziano ustawienie parkomatów.
W narożniku północno-wschodnim Rynku zaplanowano fontannę wraz z „salonem miejskim”. Jest to miejsce, w którym każdy mógłby przyjść, usiąść i odpocząć z książką, laptopem, w bliskim sąsiedztwie fontanny. Schemat fontanny pokazany na rysunku nie jest ostateczny. Warto wspomnieć, że przed II wojną światową w tej części Rynku znajdował się ogólnodostępny punkt czerpania wody.
Rewitalizacja płyty Rynku przewiduje też nawiązanie do budynku dawnego ratusza, wyburzonego za czasów zaboru austriackiego. Miałby on jednak zostać podkreślony nie poprzez formy kubaturowe, ale za pomocą rzeźby świetlnej (np. lampy usytuowane w podłożu i przykryte szybą).
Zmiana ma obejmować również otoczenie pomnika króla Kazimierza Wielkiego, a także sam pomnik, który miałby zostać poddany renowacji. Prace obejmowałyby zieleń, małą architekturę i oświetlenie. W kamienicy Rynek 13, której miasto od wielu lat nie może sprzedać, przewidziano inkubator Art-przedsiębiorczości, informację turystyczną, promocję, wreszcie przestrzeń co-workingową.
Kolejnym elementem rewitalizacji Rynku jest zagospodarowanie wirydarza, czyli placu pomiędzy Muzeum im. Stanisława Fischera a sąsiadującym budynkiem. Miałaby tam powstać galeria miejska, w której przewidziano ustawienie rzeźb oraz małej sceny do prób dla lokalnych muzyków, uczniów szkoły muzycznej itd.
Rewitalizacja obejmie też wymianę pokrycia Rynku. Nie jest na razie przesądzone, czy obecna kostka granitowa (położona w latach 60. XX w) zostanie całkowicie, czy tylko częściowo wymieniona na inny materiał.
Projektowane zmiany obejmą przyległe też do Rynku ulice, m.in.: Solną (która ma stać się deptakiem, naprzeciwko szybu Sutoris ujęto Poczekalnię miejską), Dominikańską, Wąską, Szewską, Wolnica, Mickiewicza, Plac św. Kingi. Plany miasta przewidują też zmianę wizerunku Placu Czaplińskiego (szczegóły niebawem).
Nawiązanie do poprzedniego projektu rewitalizacji
Przedstawione pomysły w dużej mierze pokrywają się z tymi, które były zawarte w koncepcji z 2011 r. Miasto dostało na nią 1,6 mln zł dotacji, jednak burmistrz Stefan Kolawiński zrezygnował z dofinansowania, tłumacząc że nie wystarczyłoby ono na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac (m.in. wniosek nie obejmował badań archeologicznych).
Zaprezentowany Program Rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 to wynik kilkumiesięcznych prac zespołu ekspertów, działającego pod kierownictwem dr inż. architekt Dagmary Mliczyńskiej-Hajdy. W jego skład zespołu weszli pracownicy urzędu miasta oraz przedstawiciele sektora pozarządowego:
Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia
Lucjan Robert Cerazy – Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia
Dominika Ropek – Architekt Miejski Bochni – Koordynator Zespołu
Marek Maciuszek – UM Bochnia
Ewa Dudek – UM Bochnia
Wanda Kubala – UM Bochnia
Łukasz Chojecki – UM Bochnia
Tomasz Ryncarz – UM Bochnia
Adam Piskór – Fundacja Salina Nova
oraz
Pracownicy Urzędu Miasta Bochnia, Pracownicy Jednostek UM Bochnia, Autorzy projektów rewitalizacyjnych,
Współpraca autorska:
Piotr Langer – dr architekt, urbanista
Adam Kobiela – mgr inż. architekt
Konsultacje merytoryczne projektów zintegrowanych:
Bogusław Krasnowolski – prof.nzw. dr hab. historyk sztuki
Andrzej Kadłuczka – prof. zw. dr hab. inż. architekt
Andrzej Cetera – Małopolski, Wojewódzki Konserwator Zabytków delegatura w Tarnowie
Ewa Bień – mgr inż. architekt WUOZ Tarnów
Piotr Langer – dr architekt, urbanista
Adam Kobiela – mgr inż. architekt
Jan Flasza – Dyrektor Muzeum im. Stanisława Fiszera w Bochni
Prezentowany dokument powstał po szeregu wstępnych spotkań konsultacyjnych z różnymi grupami społecznymi, w tym z organizacjami pozarządowymi i kluczowymi Partnerami (z różnych sektorów) działającymi na terenie objętym rewitalizacją, przy wykorzystaniu wyników badań ankietowych wśród mieszkańców i turystów oraz analizy danych z Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Powiatowej Policji, MOPS oraz Ewidencji Działalności Gospodarczej i Ewidencji Ludności – podano w komunikacie.
Urzędnicy czekają na uwagi mieszkańców
Zespół ds. Rewitalizacji zachęca mieszkańców Bochni i wszystkich zainteresowanych rozwojem miasta do zapoznania się z treścią projektu Programu Rewitalizacji Bochni oraz zgłaszania uwag, propozycji i własnych pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.
Formy kontaktu:
– mailowo na adres: rewitalizacjabochni@umbochnia.pl,
– pisemnie: składając wnioski/uwagi na dzienniku podawczym Urzędu lub wysyłając korespondencję na adres urzędu (ul. Kazimierza Wielkiego 2, 32-700 Bochnia, z dopiskiem „Rewitalizacja”).
Ostateczny termin zakończenia obecnego etapu konsultacji upływa 29 lutego 2016 r.
Treść projektu Programu Rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025 dostępna jest tutaj.