Chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai w Bochni uczci jubileusz 75-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Różańcowej specjalnie napisanym utworem muzycznym. Jest to oratorium maryjne.
Przygotowania i próby nowego utworu trwały w ostatnich kilku miesiącach, tekst autorstwa ks. Wiesława Hudka, muzykologa, był gotowy pod koniec grudnia ubiegłego roku, muzykę skomponował prof. Józef Świder. – To szczególna okazja, by uczcić Matkę Bożą Bocheńską. Postanowiliśmy, że będzie to oratorium maryjne pt. Różańcowe obrazy – bocheńskiej Matce w ofierze – mówi ks. Stanisław Adamczyk, dyrygent chóru.
Oratorium składa się z dwóch części, pierwsza nosi tytuł „Królowa różańca świętego, radości, światła, cierni i chwały”, druga „Matka z oczami zmęczonymi od łez w modlitwie o miłosierdzie”. – W każdej części są dwa obrazy. W pierwszej: Przyczyna naszej radości i Niewiasta Eucharystii, w drugiej części: Matka bolesna i Królowa nieba – dodaje dyrygent.
Ks. Zdzisław Sadko, proboszcz parafii św. Mikołaja, zwraca uwagę, że utwór, który powstał na jubileusz koronacji bocheńskiej Madonny to rzecz jedyna w swoim rodzaju. – Być może będzie to utwór na miarę Nieszporów Ludźmierskich.
Przygotowania chórzystów do wykonania nowego repertuaru trwały przez wiele ostatnich tygodni. W czerwcu wzięli oni udział w tygodniowym obozie w Niedzicy, który wypełniony był próbami, pod koniec sierpnia zaś trwał dwutygodniowy obóz stacjonarny w Bochni. Ks. Stanisław Adamczyk wyraża wdzięczność zarówno chórzystom, za włożony wysiłek, jak i swoim pomocnikom, Bożenie Wojciechowskiej i Krzysztofowi Kościółkowi.
Oratorium maryjne chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai w Bochni zostało zarejestrowane i będzie wydane na płycie. Jej premiera została zaplanowana na dzień pierwszego wykonania utworu w dniu rozpoczęcia tygodniowego odpustu w Bochni – 4 października. Koncert, w czasie którego chórzyści przy akompaniamencie orkiestry wykonają nowy utwór, rozpocznie się w bazylice św. Mikołaja o 15.30.
Ks. Adamczyk udowadnia od wielu lat, że nawet w takiej Bochni można dużo zrobić. Dzieci zamiast chodzić w kapturach i pluć po ulicach mają szansę uczestniczyć w czymś wielkim. Chwała mu za to.