Maryja Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej – pod takim hasłem w Bochni odbyło się VII Sympozjum Mariologiczne. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
Przybyli na nie wierni z terenu naszej diecezji tarnowskiej, nie zabrakło również duchownych. – To sympozjum utwierdza moje przekonania, zdobywam szerszą wiedzę o sanktuariach Matki Bożej i jej roli w życiu moim i w życiu świata – mówi jedna z uczestniczek. – Będąc na tym sympozjum można zastanowić się nad rolą sanktuarium w danym okręgu, w danej wiosce – mówi ks. Roman Majoch, kustosz sanktuarium maryjnego w Okulicach.
Sympozjum od samego początku swojego istnienia organizuje parafia św. Mikołaja w Bochni. Jest to naukowe wprowadzenie do tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę października. – Stara antyfona kościelna każe nam pozdrawiać Maryję jako sanktuarium Trójcy Świętej, jako świątynię, w której zamieszkał Bóg. Mamy tutaj do czynienia z pewnym paradoksem. Z jednej strony mamy do czynienia ze świątynią jerozolimską w Starym Testamencie, mamy świątynię chrześcijańską, gromadzimy się w świątyni, a równocześnie św. Paweł mocno podkreśla, że każdy chrześcijanin jest świątynią Bożą. W najwyższym stopniu to określenie stosujemy do Matki Bożej – zwraca uwagę ks. prof. Janusz Królikowski.
W trakcie sympozjum referaty wygłosili: ks. dr Piotr Łabuda, ks. dr hab. Michał Bednarz, ks. dr Czesław Noworolnik, ks. dr hab. Janusz Królikowski oraz ks. dr Kazimierz Talarek. Wszystkie referaty wygłoszone podczas VII. Sympozjum Mariologicznego w Bochni ukażą się w formie książkowej.