– Obudź w sobie lwa – zachęcają bocheńscy policjanci, lecz dodają zaraz – nie toleruj zła. A wszystko w ramach akcji prewencyjnej prowadzonej w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie Gminy Bochnia.
Od początku roku szkolnego bocheńscy policjanci aktywnie uczestniczyli w działaniach „Bezpieczna droga do szkoły” pełniąc służbę w pobliżu szkół, a także realizowali program prewencyjny zatytułowany „Obudź w sobie lwa – nie toleruj zła”.
Początek nauki w szkole to również okazja do spotkań edukacyjnych, podczas których policjanci odwiedzają szkoły. – Policjanci spotykają się z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, których zapoznają z zasadami ruchu drogowego, uświadamiają im niebezpieczeństwa na jakie są narażone, uczą właściwych postaw w sytuacji zagrożenia tj. spotkanie z tzw. „obcym” czy też niebezpiecznym (chorym) zwierzęciem. W starszych klasach mówią o odpowiedzialności prawnej nieletnich i zagrożeniach związanych z używkami i środkami narkotycznymi, internetem. Informują jak postępować, aby nie paść ofiarą przestępstwa, nie popaść w konflikt z prawem, gdzie szukać pomocy – mówi Leszek Machaj, oficer prasowy bocheńskiej policji a także funkcjonariusz odpowiadający za prewencję kryminalną.
Funkcjonariusze młodym ludziom przekażą także podstawowe informacje z zakresu odpowiedzialności prawnej wynikającej z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
We wszystkich szkołach na terenie gminy Bochna podczas 40 spotkań policjanci rozdali uczniom około 1100 książeczek zakupionych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy UG w Bochni. Spotkania i książeczki tematycznie dostosowane były do wieku słuchaczy i w przyszłości posłużą im np. do przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, a gimnazjaliści dowiedzą się z nich więcej na temat uzależnień.
Całość realizowana jest zgodnie z założeniami II etapu programu prewencyjnego pt. „Obudź w sobie lwa – nie toleruj zła” (autorstwa asp. Leszka Machaja z bocheńskiej komendy) przez policjantów z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii i Rewiru Dzielnicowych. – Jest to również dobra okazja do spotkania z dzielnicowym. Kolejnym etapem będą spotkania z rodzicami w szkołach podczas „wywiadówek” – dodaje asp. Machaj.
Podczas takich spotkań rodzice a także nauczyciele uzyskają informacje na temat konsekwencji prawnych wynikających z używania środków odurzających przez małoletnich oraz jak wyglądają procedury postępowania w przypadkach ujawnienia czynu karalnego u młodzieży.