Jak stołowano się na zamku w Nowym Wiśniczu pod koniec XVII w.? Wkrótce będzie można się o tym przekonać, bowiem pierwsza polska książka kucharska, pochodząca z Nowego Wiśnicza, doczeka się naukowego wydania.
Publikację przygotowuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze jej wydanie miało miejsce w 1682 r. w Krakowie. Jak mówi Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza, potrawy z książki kucharskiej będzie można wkrótce zjeść na wiśnickim zamku Kmitów i Lubomirskich.
– Są tam przepisy na 100 potraw mięsnych, 100 potraw mlecznych, bardzo ciekawe przepisy z XVII w. A wiemy dzisiaj, że wiele osób szuka przepisów z tamtego okresu i będzie można według tej książki przyrządzać sobie potrawy. Nie kryję, że w zamku wiśnickim konsumpcja będzie głównie oparta o tę książkę kucharską. Będziemy zapraszać turystów do myślę pięknej restauracji, w której będą podawane potrawy także z tej książki, pierwszej książki kucharskiej z 1682 r. – mówi burmistrz.
Autorem pierwszej polskiej książki kucharskiej był Stanisław Czarniecki, kuchmistrz Lubomirskich. Tytuł książki brzmi „Compendium ferculorum albo zebranie potraw”. Od 1682 r. doczekała się ona kilkunastu wydań. Naukowe opracowanie pierwszej polskiej książki kucharskiej będzie zawierało tekst w języku polskim oraz francuskim.
Zobacz oryginalny tekst pierwszej polskiej książki kucharskiej