Swobodny dostęp do książek w bibliotece

Wypożyczalnia dla dorosłych biblioteki publicznej w Bochni została oddana do użytku po trwającym ponad miesiąc remoncie. Nowością, którą wprowadzono, jest swobodny dostęp do półek.

Jest dostęp do półek, wcześniej one były zastawione przez kontuar. Myślę, ze będzie lepiej, wszystko jest odświeżone, odmalowane, przyjemnie wejść – mówi pani Renata. – Wiele się zmieniło, jest większa przestrzeń, ale na szczęście obsługa jest ta sama. Myślę, że będzie lepiej niż było – dodaje Justyna.

W trakcie remontu została wymieniona instalacja elektryczna, oświetlenie, wykonano podwieszane sufity, uzupełniono tynki i wymalowano ściany. Ponadto zostały zakupione nowe wykładziny i żaluzje. Najważniejszą zmianą jest swobodny dostęp do książek. Wcześniej woluminy podawali bibliotekarze, teraz każdy z czytelników sam może wybrać interesującą go pozycję.

Wstawiono nową ladę, której lokalizacja umożliwi wypożyczającym swobodny dostęp do regałów z literaturą piękną i dokonywanie samodzielnego wyboru książek. Bibliotekarze nadal będą służyć doradztwem, a czytelnicy, którzy wolą polegać na własnym guście wybiorą książki sami – mówi Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Swobodny dostęp do książek został wprowadzony w związku z obowiązującymi normami. – Jest on podyktowany przepisami i zasadami, którymi kierują się wszystkie biblioteki publiczne zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie. Staramy się o wprowadzenie systemu zabezpieczeń i będziemy chcieli to zrobić w najbliższym czasie – dodaje Dorota Rzepka.

Jedyny mankament, związany z przeprowadzonym remontem, na który zwracają uwagę czytelnicy, to brak dostatecznej ilości miejsca na Galerie nad Schodami, comiesięczne ekspozycje. Miały one miejsce m.in. tam, gdzie obecnie są ulokowani bibliotekarze. – Ekspozycja była wieszana nad schodami, to miejsce nadal pozostało niezagospodarowane. Z tym że teraz nie ma tam możliwości powieszenia prac, gdyż planujemy umieścić tam nowoczesny system wieszania obrazów, aby nie niszczyć ścian – mówi dyrektor.

Słychać krytyczne uwagi na niewygodne ulokowanie katalogów (położone bezpośrednio na podłodze, co może utrudniać korzystanie z nich osobom starszym), czy zamontowanie oświetlenia w poprzek regałów zamiast wzdłuż.

W radiu Moja Bochnia możesz posłuchać rozmowy z dyrektor biblioteki Dorotą Rzepką

There are 4 comments

  1. „Słychać krytyczne uwagi na niewygodne ulokowanie katalogów (położone bezpośrednio na podłodze, co może utrudniać korzystanie z nich osobom starszym), czy zamontowanie oświetlenia w poprzek regałów zamiast wzdłuż.”

    co za specjalista projektował takie ułożenie i nadzorował takie partactwo? wydano pieniądze, a wcale nie usprawniono wygody dla czytelników (ciekawe czy w Unii też szuka się w katalogach na klęcząco i wybiera książki w półmroku?)a nastepny remont pewnie za pół wieku!

  2. Stały Czytelnik |

    Niestety po remoncie biblioteka straciła swój dawny klimat i przypomina teraz recepcję hotelową. A wolny dostęp do książek, to żadna nowość – korzystam z tego dobrodziejstwa od kilkunastu lat.

  3. Wierna czytelniczka |

    Pan Michalczyk chyba nigdy nie korzystał z bocheńskiej książnicy przychodzę tutaj od 10 lat i zawsze był wolny dostęp do półek, z wielką radością przyjełam odmianę jaka zaszła w 2008 roku kiedy zatrudniono pana ( pozdrawiam pana Mariusza :)) , a po remonice Wypożyczalnia zaguniła swój urok , nie będzie już galeryjki i jest brzydko bo albo trzymamy sie stylu sprzed remontu ( stylowa lampka , stół ) albo zmieniamy wszystko a tutaj widzę nowe dywany stare regały o co tu chodzi ? Dobrze że obsługa to dalej ci sami wysokiej klasy Fachowcy.

  4. Brak galeryjki to smutne ale najbardziej mnie dobija ,że Wypożyczalnia zamienila sie w Pożyczalnie , stracila swoj urok lampy kojarza mi sie z sala operacyjna , zakryto ?? parkiet , ale mi nie podobalo sie, że po wymianie okien na plastiki nie dano ich w kolorze tych drewnianych :( szkoda Naprawde