W październiku 2015 r. młodzież Europejskiego Klubu Pickwicka przy Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży gościła w swoich domach rówieśników ze szkoły I.E.S. Penagolosa z Castellon w Hiszpanii. Wymiana przyniosła mnóstwo pozytywnych doświadczeń wszystkim jej uczestnikom, w związku z czym odbywająca się w dniach 13-23 maja rewizyta po prostu nie mogła się nie udać!
Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców oraz opiekunów: Carmen Sanz-Garcia, Bogumiły Sroki-Barbach i Anny Serafin uczniowie mieli okazję poznać bogatę kulturę Hiszpanii nie tyle od strony turysty, co okiem jej mieszkańca. Stanie się na ten okres członkiem hiszpańskiej rodziny pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć tamtejszą kulturę, tryb życia, a także posmakować tradycyjnej kuchni (paella, tortilla, owoce morza). Ucztą dla oczu były wycieczki po „regionie kwitnącej pomarańczy” – Walencji; wiekowe rzymskie akwedukty i miasta, sięgające swymi korzeniami kultury arabskiej, sędziwe drzewa z gaju oliwnego położonego na szlaku Via Augusta, pamiętające czasy piramid i narodzenia Chrystusa. Poniżej wrażeniami z wymiany dzieli się uczennica trzeciej klasy Zuzanna Śmiałek.
…pomimo zmęczenia długą nocną podróżą witamy się z radością z naszymi nowymi rodzinami (…) zostajemy oprowadzeni po słonecznym i pełnym zielonych parków mieście, a następnie jemy tradycyjne hiszpańskie dania we wspólnym gronie w domu jednej z uczestniczek wymiany (…) na każdym kroku rosną drzewka pomarańczowe i oliwne, a życie toczy się do bardzo późnych godzin (…) odwiedzamy sympatyczną panią Burmistrz, która obdarowuje nas odznakami miasta i szkołę, z którą prowadzona jest wymiana (…) dni upływają nam na całodziennych wycieczkach po regionie Walencji, obserwujemy odbywający się w jego stolicy, wpisany na listę UNESCO, słynny Sąd Wodny, przyglądamy się historycznemu i nowoczesnemu obliczu miasta Walencji – gotyckiej Llotja de la Seda, czyli giełdzie jedwabiu oraz Ciudad de las Artes y las Ciencias – dzielnicy współczesnej architektury zwanej Miastem Sztuki i Nauki (…) nasi przyjaciele uczą nas hiszpańskich słówek, a my ich polskich łamańców językowych. Przez cały czas robimy coś ciekawego i nie ma miejsca na nudę. Zakończeniem pobytu w Hiszpanii jest odwiedzenie Barcelony. Zostajemy wprowadzeni w świat mistrza Gaudiego – dom Casa Batllo i Sagrada Familia robią na nas naprawdę oszałamiające wrażenie. Łącznie przemierzamy w Hiszpanii ponad 1000 km!
Podróż do gorącego Castellon była cudownym doświadczeniem. A czy wrócimy jeszcze do Hiszpani? Si!
Bogumiła Sroka-Barbach, nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Bochni