W ubiegły wtorek w bocheńskiej bibliotece odbył się XLV Salon Artystyczno – Literacki, podczas którego Sławomir Nitendel zaprezentował swoją twórczość literacką. Otwarto także wystawę prac wspomnianego już artysty zatytułowaną „Obrazy cyklisty”.
– Salon artystyczno – literacki wzbogacony jest zawsze, muzyką, literaturą czy poezją. Tym razem sam autor prac przeczyta nam swoje wiersze, pokazując że nie tylko pędzlem czy ołówkiem, ale także piórem posługuje się po mistrzowsku – mówiła Dorota Rzepka, dyrektor bocheńskiej biblioteki podczas wernisażu.
Sławomir Nitendel – autor prezentowanych prac opowiedział zebranym skąd wziął się tytuł wystawy. Z zamiłowania jest podróżnikiem i cyklistą. Jeżdżąc na rowerze poszukuje inspiracji, robi zdjęcia, które potem wykorzystuje malując, nie rzadko tworzy także w plenerze. Obrazy prezentowane na wystawie przedstawiają przede wszystkim pejzaże , niektóre z nich powstały na plenerze malarskim w Prowansji we Francji, są także kompozycje abstrakcyjne czy prace przedstawiające przyrodę.
– Dzisiaj chciałem zaprezentować także moje wiersze, ale nie wiem czy się mi to uda, bo nie lubię czytać. To znaczy lubię czytać i czytam bardzo dużo, ale nie lubię czytać swoich wierszy – powiedział na zakończenie Sławomir Nitendel, po czym przedstawił kilka swoich literackich dzieł.
Sławomir Nitendel urodził się w Cycowie w 1961 r. Ukończył PLSP w Lublinie oraz studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP w pracowni prof. Włodzimierza Kunza i prof. Janusza Orbitowskiego. Dyplom ukończenia uczelni uzyskał w 1991 r. w zakresie malarstwa sztalugowego. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu, gdzie uczy rysunku i malarstwa.
Artysta brał udział w wielu różnych wydarzeniach artystyczno-zawodowych: wystawach, plenerach, konkursach, przeglądach, seminariach, spotkaniach w kraju i za granicą. Inspiruje go pejzaż, maluje portrety, kompozycje abstrakcyjne, metamorficzne wyrażanie stanów uczuciowych, tematy świeckie i sakralne. Współpracuje z niemieckimi nauczycielami z Troisdorfie i Bornheim. Realizuje programy kulturalne, w ramach których, w latach 2001-2006 zorganizował 10 spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej. Pod jego opieką uczniowie z wiśnickiego liceum dwukrotnie zostali nagrodzeni w konkursach organizowanych w Niemczech.
Sławomir Nitendel swoje inspiracje wyraża różnymi środkami, zarówno w malarstwie (akryl, pastel, olej), rysunku (lawowany tusz lub farba na papierze, kolaż), grafice (linoryt, monotypia, grafika cyfrowa), fotografii (głównie dokumentowanie miejsc i inspiracji do nowych obrazów). Wciąż poszukuje innych form artystycznego wyrazu np. prowadzi dzienniki (1983-91, 1993-2001) oraz próbuje sił w poezji.
Wystawę Sławomira Nitendela w bocheńskiej bibliotece można zwiedzać do końca listopada w Sali Klubowej.