13 czerwca w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbyła się sesja historyczna z okazji 690-lecia lokacji miasta Lipnica zorganizowana przez Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej.
Rozpoczęła się opowieścią pt. „Legenda o założeniu Lipnicy” pióra Józefa Piotrowskiego, którą wyrecytował uczeń Eryk Zięć. Następnie odbyło się uroczyste rozpoczęcie sesji przez dyrektor placówki, która powitała zaproszonych gości i wszystkich zebranych. Pierwszą część uroczystości zakończył wójt swoim przemówieniem, które otwierało sesję.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt. „Król Chłopów”. W rolę głównego bohatera wcielił się uczeń Maciej Piotrowski, który doskonale odegrał rolę Kazimierza Wielkiego. Spektakl pokazał, że dobro wraca ze zdwojoną siłą, a następnie służy wszystkim.
Potem Hubert Polek, w zastępstwie za swojego dziadka Edwarda, odczytał słowa dokumentu o lokacji miasta Lipnica, opisał jego położenie oraz początki administracji. Następnie odbyło się przemówienie Mistrza Cechowego, Bronisława Muchy, który przedstawił działalność cechów i tradycji związanych z ich funkcjonowaniem.
Z kolei wystąpił Czesław Anioł, człowiek silnie związany z Lipnicą, który jej historię i tradycje upamiętnia w formie artykułów i wierszy. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Wiara legend nad prawdy – legendy lipnickie”.
Mieliśmy możność wysłuchać wystąpień gości: wizytatora Ryszarda Ostrowskiego i wicestarosty Józefa Mroczka, którzy przypomnieli o wartości i pięknie Lipnicy, po czym Julian Wieciech, pseudonim Skrzat poruszył temat Polski za czasów okupacji niemieckiej – relacjonują Anita Kopeć, Agnieszka Kopeć, Katarzyna Wojciechowska i Angelika Heród.
Słowa Dezyderaty, czyli poematu napisanego przez M. Ehrmanna, zawierające wskazówki na temat dobrego życia, zostały odczytane przez uczennicę Katarzynę Wojciechowską i dały wiele do myślenia wszystkim zgromadzonym.
Aby uwiecznić rocznicę lokacji Lipnicy, została stworzona Kapsuła Czasu (hermetycznie zamknięta tuleja stalowa), w której umieszczono przedmioty o dużej wartości sentymentalnej. Były to: pendrive zawierający fotografie z wydarzeń tego roku szkolnego, numer „Wiadomości Lipnickich”, tekst „Dezyderaty” oraz Instrukcja Obsługi Kapsuły Czasu.
Kapsuła Czasu jest próbą upamiętnienia pokolenia lipniczan z roku 2016. Wpisuje się niekończącą się tęsknotę człowieka do zaznaczenia swojej obecności w sztafecie pokoleń i zrealizować w ten sposób słowa Horacego: ,,Non omnis moriar’’ – „Nie cały umrę”. Instrukcja domaga się, aby została otwarta dopiero po 10 latach, kiedy Lipnica będzie się cieszyć okrągłą rocznicą 700-lecia istnienia. Zawiera też krótką apostrofę do osoby, która tego dokona:
„Kimkolwiek będziesz Przyszły Nieznajomy
Kapsułę Czasu otworzysz zdumiony
Wiedz, że żył tutaj- na Lipnickiej ziemi
Lud dzielny, mądry, świadomy korzeni.”
Uczennica Angelika Heród dokonała wprowadzenia w tematykę konkursu pt: „Makieta Lipnicy”. Prace finalistów można było zobaczyć na wystawie w szkole. Zwycięzcami zostali: Olaf Plewa, Dominika Bukowiec i Dominika Polek. Dyrektor Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszka Żołna-Zdunek ogłaszając wyniki podkreśliła, że poziom prac był bardzo wysoki. W ramach rocznicy jesienią odbędą się Gry Uliczne dla klas szkoły podstawowej.
Po zakończeniu uroczystej akademii zaproszeni goście wraz z uczniami i orszakiem królewskim udali się na dalszą część uroczystości na lipnicki rynek. Prowadzący całą akademię Miłosz Strugała poprosił dyrektor szkoły, i wójta o odsłonięcie miecza, który wykuł Michał Wojciechowski, miłośnik militariów i historii oręża. Znalazł on miejsce na postumencie wykonanym przez Marka Szota. Odbyło się też wmurowanie Kapsuły Czasu ofiarowanej przez Krzysztofa Matląga.
Ostatnim punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem założyciela Lipnicy – Władysława Łokietka przez delegacje ze szkoły w Lipnicy i Rajbrocie oraz Gminy Lipnica Murowana. Goście zostali zaproszeni na poczęstunek do szkoły, w czasie którego można było wymienić się opiniami na temat uroczystości. W sali wystawowej jeszcze długo można było podziwiać zgromadzone eksponaty cechowe (pieczęcie, „cychy”, oryginały dokumentów królewskich, skrzynie). Zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od Mistrzów Cechowych: Stanisława Kowalczyka, Józefa Tobiasza, Józefa Klimka oraz Antoniego Polka.
Sesja historyczna miała na celu uświadomić wszystkim zebranym, jak ważna jest w naszym życiu Nasza Mała Ojczyzna- Lipnica. Dorośli i młodzi lipniczanie udowodnili po raz kolejny, że ziemia na której żyją jest im droższa ponad wszystko. Przedsięwzięcie sfilmowała TVP Kraków.
Głównymi reżyserami i opiekunami młodzieży były nauczycielki Zespołu Szkół: Edyta Bazarnik i Agnieszka Pałka.