Ekspertyza techniczna, badania archeologiczne, a także koncepcja bryły budynku m.in. połączonej przewiązką z MDK – to tylko niektóre z zadań, jakie stoją przed firmą, która podejmie wyzwanie urzędu miasta. Trwają przygotowania do rewitalizacji Zamku Żupnego, najbardziej zaniedbanego obiektu w obrębie Plant.
Robocza wersja planu rewitalizacji Bochni obejmuje m.in. Zamek Żupny. Projekt zakłada odbudowę/renowację zdegradowanego XIX wiecznego Zamku Żupnego, dawnej siedziby żupników bocheńskich. Przewidziano udostępnienie obiektu, z wykorzystaniem na cele kulturalne: art-kawiarenkę/miejsce spotkań artystycznych młodzieży z możliwością kameralnych koncertów (piwnice), salę ślubów/salę wystawową/ Klub Seniora – UTW (parter); reprezentacyjną multimedialną salę konferencyjną (piętro); galerię sztuki (poddasze).
Szacowane koszty sięgają aż 11 mln zł. Oczywiście, miasto nie udźwignie ich w całości, stąd zamiar zdobycia dofinansowania z Unii Europejskiej. Aby jednak można było się o nie ubiegać, trzeba przygotować dokumentację. W Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszono przetarg na „wykonanie dokumentacji oraz badań budynku Zamku Żupnego i jego najbliższego otoczenia w ramach zadania pn. Rewitalizacja Zamku Żupnego w Bochni”.
Zakres przewidzianych prac:
a) Szczegółowa inwentaryzacja obiektu budowlanego z rozrysowaniem detali (snycerka),
b) Wykonanie ekspertyzy stanu technicznego budynku,
c) Wykonanie badań archeologiczno-architektonicznych obiektu i jego najbliższego otoczenia,
d) Wykonanie badań archiwalnych ze szczególnym uwzględnieniem ikonografii obiektu,
e) Wykonanie dokumentacji geologicznej (co najmniej 4 odwierty),
f) Sporządzenie dwuwariantowej (z przewiązką łączącą budynek Miejskiego Domu Kultury i bez przewiązki) koncepcji architektonicznej bryły budynku i uzgodnienie jej z konserwatorem zabytków.
Zamek Żupny to obiekt o bogatej, wielowiekowej historii. Jego początki sięgają XIII wieku. Na przestrzeni lat wielokrotnie był przebudowywany, nierozłącznie związany z wydobyciem soli w bocheńskiej kopalni. Często był czasową siedzibą królów Polski, wizytujących żupę.
Zamek Żupny – jest ważnym obiektem dla mieszkańców miasta, jednoznacznie kojarzącym się z Bochnią, wydobyciem soli i zapleczem salinarnym oraz Plantami Salinarnymi (zwanymi dawniej placem zamkowym). Obecnie budynek w złym stanie technicznym. Dach przykryty jest dachówką ceramiczną, która uległa biologicznemu zużyciu. Zniszczona drewniana konstrukcja dachu (zjedzona przez robaka) – wymaga wymiany. Fundamenty ściany piwnic zawilgocone, zgrzybiałe tynki wewnątrz budynku. Zniszczona, popękana elewacja. Drewniana konstrukcja podtrzymująca balkon wymaga wymiany. Zniszczona stolarka okienne i drzwiowa. Liczne pęknięcia ścian i stropów widoczne wewnątrz budynku. Kamienica zniszczona posiada nieatrakcyjny wygląd i źle wpływa na estetykę centrum miasta – czytamy w roboczej wersji programu rewitalizacji Bochni.