Do Bochni przybyły ze Starego Sącza relikwie św. Kingi. Przez trzy dni można je adorować w Bazylice św. Mikołaja. Następnie doczesne szczątki patronki górników solnych zostaną przewiezione 176 m pod ziemię, do kaplicy św. Kingi w kopalni.
Relikwie nie będą jedyną pamiątką związaną z postacią Świętej. W kaplicy znajduje się kopia stołu ofiarnego, przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę kanonizacyjną św. Kingi, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu oraz oryginalne podpory wykonane z soli kamiennej z Bochni. Powróciły one do Bochni niedługo po kanonizacji.
Podstawa ołtarza znajdowała się na świeżym powietrzu. Na skutek zmian pogodowych zaczęła „płakać”, rozpuszczać się, stąd też decyzja że powróci do miejsca, z którego wyjechała. W Starym Sączu podziwiamy piękny ołtarz kanonizacyjny, jest tam stół ofiarny, natomiast jego nogi są wykonane z granitu, który na pierwszy rzut oka przypomina naszą bocheńską sól – mówi Lucjan Łysik.
Relikwie św. Kingi trafią do podziemnej kaplicy pod wezwaniem starosądeckiej Ksieni w czwartek 23 czerwca. Uroczystość odbędzie się w 3. rocznicę wpisania bocheńskiej kopalni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
———————————-
Program uroczystości:
Czwartek, 23 czerwca 2016
15.00 – Bazylika św. Mikołaja – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.30 – Procesja z Relikwiami św. Kingi z Bazyliki św. Mikołaja do Szybu Sutoris w asyście Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia
15.30 – Zjazd do kopalni szybem Campi i przejście do kaplicy św. Kingi
17.00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Leszka Leszkiewicza w podziemnej Kaplicy św. Kingi
Wykonawcy oprawy muzycznej Liturgii:
Zespół wokalny Alter ut (Węgry), Szilveszter Rostetter – dyrygent
Muzycy Filharmonii Krakowskiej
Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia
Z uwagi na rozmiary kaplicy, liczba biletów na mszę jest ograniczona. Bilety w cenie 10 zł dostępne są w Biurze Obsługi Turystycznej Kopalni Soli Bochnia, przy ul. Campi 15, 32-700 Bochnia.