„Solidarność 1980 – historia, kultura, pamięć” widowisko plenerowe pod takim tytułem odbędzie się w Bochni w środę 24 września. Potrwa ono na płycie rynku od godz. 9 do wieczora.
Strajk w Stoczni Gdańskiej, protesty, które rozlały się na całą Polskę, podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” to wydarzenia, które zmieniły obraz i historię Europy. Podjęta wówczas walka o prawa człowieka, wolność, solidarność i jedność Europy warta jest upamiętnienia. Wola taka jest widoczna na poziomie międzynarodowym, czego wyrazem była rezolucja Parlamentu Europejskiego w 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych i ustanowienie 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności. To ważna inicjatywa w dobie, gdy większa część mieszkańców naszego kontynentu początek demokratyzacji w Europie wiąże z upadkiem muru berlińskiego, całkowicie pomijając osiągnięcia „Solidarności”. Ustanowienie Dnia Wolności i Solidarności miało na celu pogłębienie i ożywienie w społeczeństwie polskim pamięci o polskim Sierpniu i „Solidarności”, ożywienie idei, jakie wówczas przyświecały 9,5 milionom Polaków. Niestety, w ślad za tą decyzją nie doszło do stworzenia działań przypominających ten dzień. Szczególnie brakuje inicjatyw na poziome lokalnym, skierowanych do szerszego grona osób. Widowisko wychodzi naprzeciw braku przedsięwzięć, które wykorzystując nowoczesne i zarazem atrakcyjne formy i działania związane z kulturą i sztuką, zainspirowałyby młodzież i starszą część społeczeństwa do odkrywania niezmiernie bogatej współczesnej historii Polski. Projekt zajmuje się wypełnieniem tej pustki, z którą wiążą się historie życia wielu wybitnych Polaków, którzy związali swoje życie z „Solidarnością” – piszą organizatorzy w zaproszeniu na imprezę.
Program imprezy:
9.00 – 11,00 – teatralne akcje uliczne cz. I
12,00 – 14,00 – kolportowanie okolicznościowych ulotek
16,00 – 18.00 – teatralne akcje uliczne cz. II
19.00 – 19.40 – spektakl plenerowy
Autorem inscenizacji jest Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty”. Projekt powstał we współpracy z NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska, patronem imprezy jest Instytut Pamięci Narodowej, a organizatorami są Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Bochni.