Magistrat szuka projektanta tężni solankowej

Bocheński magistrat szuka projektanta tężni solankowej. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową.

Zapowiadany obiekt ma stanąć na terenie szkoły podstawowej nr 2 obok Plant Salinarnych. Budowa tężni była jednym z punktów programu wyborczego burmistrza Stefana Kolawińskiego. Nie zrealizował go w pierwszej kadencji, ale zapewnia że zrobi to w najbliższych dwóch latach.

W styczniu magistrat przedstawił koncepcję tężni, przygotowaną przez Krzysztof Łazarza, właściciela firmy „GRADPOL” Gradierwerksbau GmbH. Bocheńska tężnia będzie najnowocześniejszą tężnią świata pod względem architektonicznym, jak również wykorzystania solanki. Wewnątrz będzie miała jeszcze komorę inhalacyjną. Jak popatrzymy na bryłę i usytuowanie dachu, który będzie ze szkła, podświetlony, architektonicznie będzie to wyglądało bardzo, bardzo ładnie – powiedział wówczas Krzysztof Łazarz w rozmowie z mojaBochnia.pl. Jego firma wybudowała dotąd ok. 70 obiektów o wymiarach od 30 do 450 metrów.

Decyzją radnych, w budżecie Bochni zabezpieczono ćwierć miliona złotych na wykonanie projektu tężni solankowej. Mimo, że rozpoczęto procedurę wyłaniania wykonawcy, konserwator zabytków ciągle nie wydał pozwolenia na budowę takiego obiektu w sąsiedztwie Plant. Uzależnia ją od ekspertyzy dotyczącej oddziaływania tężni na okoliczne drzewa.

Nie ma negatywnej decyzji konserwatora zabytków jeżeli chodzi o tężnię solankową. Konserwator uwarunkował wydanie decyzji przeprowadzeniem ekspertyzy w zakresie oddziaływania tężni na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem pobliskiego drzewostanu. Ponieważ taka ekspertyzę można przeprowadzić w oparciu o dane dotyczące parametrów technicznych, zlecono opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która szczegółowo określi wygląd i parametry tężni, która również będzie zawierać dane o ilości, stężeniu i zasięgu solanki, a także dokładne wymiary obiektu – informuje Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Już wielokrotnie przedstawialiśmy ogólnie dostępne informacje o tężniach usytuowanych w centrach miast, w otoczeniu zieleni oraz o tym, iż tężnie nie są obiektami w szczególny sposób zagrażającymi środowisku naturalnemu – dodaje.

Według szacunków podanych w styczniu, tężnia solankowa wraz z otoczeniem może kosztować do 6 mln zł.