Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej otrzymał grant w ramach konkursu „Po stronie natury” na realizację wakacyjnego projektu pn. „Podaj dalej”. Projekt zakładał dwutygodniową zorganizowaną akcję w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Borównej, której głównym celem była aktywna edukacja ekologiczna mieszkańców prowadzona w gminie Lipnica Murowana.
Program opierał się na zakładzie natury z uczestnikami projektu. Przez dwa tygodnie dzieci realizujące projekt uczyły się i bawiły w taki sposób aby spełnić oczekiwania natury. Krok po kroku przeszły wszystkie punkty paktu, aby ostatecznie wszyscy zwyciężyli.
Był to czas pełen niezapomnianych przygód i sportowych wyzwań. Dzieciaki zawarły „Pakt z Przyrodą” i stworzyły Kodeks Małego Ekologa zawierający cenne ekologiczne porady zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dużym wysiłkowym wyzwaniem dla uczestników projektu była 4-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna wytyczona na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, w celu prowadzenia terenowej edukacji ekologicznej. Mimo upału i trudnej trasy, dzieci z uśmiechem na twarzach podążały do celu.
Mali ekolodzy mają także za sobą pierwsze próby tworzenia questu ekologicznego (questing – metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne punkty na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy). Trzeba przyznać, że wyobraźnia twórcza dzieciaków jest wyjątkowa i wiele można się od nich nauczyć.
Uczestnicy projektu spotkali się także z pracownikiem Urzędu Gminy – Kingą Włodarczyk, która zorganizowała dla nich warsztaty z zakresu segregacji śmieci i recyklingu. Po części teoretycznej z wielkim zapałem wszyscy przystąpili do twórczego recyklingu czyli wykorzystania z pozoru nieprzydatnych rzeczy i nadania im drugiego życia.
Ponadto każdego dnia dzieci poznawały ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. Brały udział w ekologicznych grach oraz konkursach. Nie zabrakło czasu na piesze wycieczki oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Drugi tydzień akcji był czasem niezapomnianych wrażeń za sprawą wycieczki do Kopalni Soli w Bochni, interesujących spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wspólnego dnia podsumowującego zajęcia wakacyjne pt. „Trochę kultury dla natury”.
Zwiedzanie kopalni to doskonały sposób na poznanie dawnych technik wydobywczych. Specyficzny nastrój podziemi, zdawał się przenosić dzieciaki w odległe stulecia. Stare wyrobiska dostarczyły także niezrównanych wrażeń estetycznych.
Uczestnicy projektu spotkali się również z Patrycją Łabuz-Walczak – specjalistą ds. edukacji – pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, która przeprowadziła interesującą lekcję przyrody.
Odbyło się spotkanie z miejscowymi strażakami OSP w Borównej – Krzysztofem Kuralem – prezesem OSP oraz Mieczysławem Pałką – członkiem zarządu, którzy przedstawili pracę strażaków oraz skutki nierozważnych postępowań człowieka w stosunku do natury.
Podsumowaniem dwutygodniowej akcji był dzień integracyjny dzieci ze wszystkich miejscowości w gminie. Uczestnicy projektu doskonale sprawdzili się jako „żywe drogowskazy” podczas oprowadzania po ścieżce edukacyjnej wytyczonej przy Ośrodku. Zaprezentowali też krótką scenkę ekologiczną.
Finał projektu zaplanowany jest na 4 września podczas imprezy plenerowej „Jesień w Borze”.
Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Po stronie natury”. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest fundacja „Nasza Ziemia”. Więcej informacji na temat Konkursu na stronie: www.postronienatury.pl.