75 rocznica koronacji obrazu MB Bocheńskiej stała się okazją nie tylko do kościelnych uroczystości, ale również do zastanowienia się nad historią cudownego obrazu i jego kultu. Muzeum zaprasza.
Niewątpliwie obok najstarszej kopalni soli w kraju obraz Matki Bożej Bocheńskiej jest wizytówką naszego miasta w całej Polsce. W XVII wieku dzięki słynnym krwawym łzom Bochnia stała się jednym z centrów życia religijnego kraju. – Rozgłos cudów Matki Boskiej Bocheńskiej pchnął życie bocheńskiego klasztoru na nowe tory. Ta cicha skromna siedziba mnichów miała się stać odtąd jednem z najgłośniejszych miejsc odpustowych w Polsce. Jak do Leżajska, do Częstochowy, tak teraz do Bochni zdążać zaczęły ze wszystkich stron kraju liczne pątnicze kompanje – tak pisał o Bochni z tamtej epoki Stanisław Fischer.
Warto o historii i sławie bocheńskiego malowidła przypomnieć, okazją ku temu jest 75 rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Muzeum im. St. Fischera zorganizowało koncert pieśni maryjnych, wyjątkową wystawę kopii bocheńskiego obrazu oraz sesję naukową.
W najbliższy czwartek, 8 października, o godz. 17.30 rozpocznie się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Akademickiego Chóru „Organum” z Krakowa pod dyrekcją Bogusława Grzybka, po nim nastąpi otwarcie wystawy Jest w Bochni obraz Matki Chrystusowej. XVII-wieczne oblicza Klasztornej Madonny -kopie, podobizny, inspiracje. W piątek z kolei odbędzie się trzygodzinna sesja naukowa poświęcona maryjnej ikonografii.