W tym tygodniu tematem numer jeden w Bochni jest… Matka Boża i jej cudowny obraz. Tak będzie również w najbliższy piątek w Muzeum. Tym razem pokuszono się o naukową analizę bocheńskiego malowidła.
Trzygodzinna sesja naukowa poświęcona tematyce maryjnej odbędzie się w piątek, 9 października. Rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Malarstwa Polskiego. W programie przewidziano sześć wykładów prelegentów z kraju i zagranicy. Zaproszeni naukowcy skupią się głównie na tematyce konserwacji wizerunków Matki Bożej, ale nie tylko. Poruszone zostaną również historie innych maryjnych obrazów i ich koronacji.
Program sesji 9 października 2009 roku
17.00 prof. dr Wojciech Kurpik (konserwator i opiekun obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Jasnogórska Hodegetria – wyniki badań konserwatorskich.
17.30 prof. dr hab. Aleksandra Witkowska OSU (Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie), Maria Regina. Uroczyste koronacje wizerunków maryjnych na ziemiach polskich w latach 1717-2005.
18.00 Stanisław Piotr Makara (dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie), Ze Lwowa do Lubaczowa. Z historii obrazu Matki Boskiej Łaskawej z katedry łacińskiej we Lwowie.
18.30 – 18.45 Przerwa
18.45 Regimanta Stankeviciene (Instytut Sztuki i Filozofii w Wilnie), Obrazy Najświętszej Marii Panny z kościołów w Kulach i Palandze, w świetle kultu Matki Bożej Bocheńskiej w biskupstwie żmudzkim na Litwie.
19.15 Janina Bilotiene (Muzeum Sztuki w Wilnie), Konserwacja XVII-wiecznego obrazu Najświętszej Marii Panny z kościoła w Palandze, przeprowadzona w latach 2006-2008 przez: Janina Bilotiene, Rimvydas Derkintis i Jurate Senvaitiene.
19.45 Anna Borowska (konserwator dzieł sztuki, Kraków), Częstochowska czy Bocheńska? Konserwacja dwóch wizerunków Matki Bożej Gosprzydowskiej.
Dyskusja.