Jak wyglądały porody w czasach średniowiecza i w późniejszych wiekach? – o tym będzie mowa podczas czwartkowego spotkania w bocheńskim Muzeum. W ramach cyklu „Oblicza medycyny” referat przedstawi Aleksandra Zaprutko-Janicka.
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 6 października o godz. 17.30 na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Aleksandra Zaprutko-Janicka wygłosi referat pt. „Historyczna szkoła rodzenia. Porody od czasów średniowiecza”. Będzie to jednocześnie 14. spotkanie z cyklu „Oblicza Medycyny”.
W trakcie spotkania będzie można poznać zwyczaje związane z przyjściem na świat dziecka od czasów antycznych do początku XX w. Prelegentka omówi m.in. polskie gusła słowiańskie, które w średniowieczu mieszały się z wierzeniami chrześcijańskimi. Będzie też można dowiedzieć się, że w 1610 r. w Polsce miał miejsce pierwszy poród przez cesarskie cięcie, a jeszcze w XIX w. nie znano zasad dezynfekcji rąk. O tym, jak jest ważna przekonał się wiedeński lekarz, który wyciągnął wnioski z faktu, że co piąta pacjentka po porodzie umierała w wyniku gorączki połogowej.
Prelegentka, Aleksandra Zaprutko-Janicka, jest autorką ponad 200 artykułów popularnonaukowych tematyce historycznej.