Gimnazjaliści z Bogucic promują mało znane, ale cenne zabytki „małej ojczyzny”. Robią to w ramach ogólnopolskiego projektu pt. „Małe – Wielkie PERŁY Małopolski”.
Obiektem ich zainteresowań stały się m.in. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, Koryznówka w Nowym Wiśniczu – muzeum pamiątek po Janie Matejce, Zamek w Niepołomicach zwany „drugim Wawelem”, niezwykle interesujące muzeum fonografii w Niepołomicach, w którym można poznać zapomniane już dzisiaj urządzenia do odtwarzania dźwięku, a w sali odsłuchowej można przesłuchać płytę winylową, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej z końca XV wieku – wpisany na Listę UNESCO w 2003 r., Zamek w Dębnie z XV, Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach, a także sanktuarium w Szczepanowie związane z kultem św. Stanisława.
Uczniowie swe działania rozpoczęli 15 listopada i będą je realizować do 15 czerwca 2017 roku. Niektóre z miejsc młodzież już odwiedziła, zebrała potrzebne informacje, wykonała zdjęcia, nagrała filmy, przeprowadziła rozmowy z kustoszami, by ostatecznie opracować folder i nakręcić film pt. „Małe – Wielkie PERŁY Małopolski”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest to, by uczniowie samodzielnie poznali cenne i mało znane zabytki Małopolski, a następnie zaprezentowali swoje dokonania przed szeroką publicznością: swoim kolegom ze szkoły, rodzicom, mieszkańcom okolicznych wiosek podczas spotkania ”Cudze chwalicie swego nie znacie”, aby szerzyć wiedzę na temat skarbów kultury „małej ojczyzny”.
Drugi ważny cel: chcą znaleźć się w dziesiątce tych, która uzyska największą ilość głosów od internautów i tym samym wygra grant, który umożliwi im realizację założonych celów. Głosować można codziennie do 15 grudnia.
Link do głosowania: tutaj.