W historycznych wnętrzach Cytadeli Warszawskiej – Oddziale Muzeum Niepodległości odbyła się promocja niezwykłego albumu fotograficznego Mirosława Mroczka pt. „Bochnia”.
Organizatorami byli dyrektor Muzeum, Honorowy Ambasador Miasta Bochni – dr Tadeusz Skoczek oraz wydawca albumu – Stanisław Bukowiec.
Spotkanie uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni, w składzie: Julia Stompór – I skrzypce, Julia Gut – II skrzypce, Justyna Styczeń – altówka, Wiktoria Banaśkiewicz – wiolonczela, przygotowanych przez dyrektora Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni – Krzysztofa Krawczyka. Zebrani usłyszeli kompozycję Josepha Haydna – Kwartet F-dur op. 3 nr 5 (części: I Presto, II Andante cantabile, III Menuetto, IV Scherzando). Koncert spotkał się z aplauzem, a młode artystki, dla których był to debiutancki koncert, na prośbę słuchaczy – wykonały bis.
Gośćmi spotkania byli m.in. kapelan Prezydenta RP – ks. prałat Zbigniew Kras, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bochni – Karol Klima, komendant powiatowy PSP w Bochni – st. bryg. Krzysztof Kokoszka oraz dziennikarze zrzeszeni w Krajowym Klubie Reportażu z jej prezesem – Ryszardem Marutem. Istniejące od 1996 roku stowarzyszenie jest organizacją zawodowo-twórczą zrzeszającą ok. 100 reportażystów. Klub należy do Konferencji Mediów Polskich. Stowarzyszenie KKR ma charakter elitarny, gdyż mogą należeć do niego jedynie osoby legitymujące się znaczącym dorobkiem twórczym, zwłaszcza w sferze uprawiania reportażu. Dlatego jego członkami są przede wszystkim autorzy książek i laureaci ogólnopolskich konkursów reporterskich, pracujący na co dzień w prasie, radio i telewizji, a także freelancerzy. Są oni autorami łącznie około 300 książek wydanych w Polsce, a także innych krajach. Niektórzy z nich mają ponadto na swoim koncie filmy dokumentalne i reportaże radiowe nagradzane w międzynarodowych konkursach.
Podczas warszawskiej promocji, zarówno autor fotografii, jak i wydawca podkreślali niezwykłość historii Bochni, jej zabytków oraz ludzi tu żyjących. Ks. Zbigniew Kras wspominał 16-letnią pracę duszpasterską w nieodległej Lipnicy Murowanej oraz podkreślał wartość budowania własnej tożsamości w oparciu o miejsce gdzie się żyje, uczy, tworzy. Karol Klima w imieniu władz samorządowych Bochni złożył wszystkim gościom świąteczno-noworoczne życzenia zapraszając do odwiedzenia solnego grodu. Dziennikarze z Krajowego Klubu Reportażu zapowiedzieli wizytę w Bochni i Kopalni Soli oraz materiały dziennikarskie na temat miasta, które mają pojawić się zarówno w gazetach, czasopismach jak i mediach elektronicznych.
Warto dodać, że podczas spotkania uczestnicy mogli degustować wino z Winnicy nad Dworskim Potokiem mieszczącej się w podbocheńskich Łazach, słodkie wypieki produkcji „Społem” PSS w Bochni oraz bocheńską kawę „Maestro”.