Wzrost wykrywalności przestępczości ogólnej i kryminalnej, spadek liczby nietrzeźwych kierujących i zdarzeń z ich udziałem, spadek ilości wypadków – to tylko kilka kwestii omówionych na odprawie rocznej podsumowującej pracę bocheńskich policjantów.
W poniedziałek 23 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni odbyła się narada roczna, w której udział wzięli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Nowakowski, Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn, Prokurator Rejonowy w Bochni Magdalena Klementowska, Komendant Powiatowy Policji w Bochni młodszy inspektor Mariusz Dymura, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bochni nadkomisarz Mirosław Strach oraz funkcjonariusze bocheńskiej Policji.
W trakcie spotkania młodszy inspektor Mariusz Dymura przedstawił uczestnikom narady stan bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu bocheńskiego, jak również omówił najważniejsze kwestie dotyczące pracy bocheńskich policjantów.
Na uwagę zasługuje wzrost wykrywalności przestępstw, zarówno w ogólnym rozrachunku, jak i tych kryminalnych. Większość założeń Komendy Głównej Policji, mających na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli zostało zrealizowanych w 100 % co przełożyło się na wysoki wynik końcowy pracy bocheńskich stróżów prawa – relacjonuje Łukasz Ostręga, rzecznik policji w Bochni.
Jego zdaniem zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących, jak i mniejsza ilość kierowców wsiadających za kierownicę po alkoholu, a także brak ofiar śmiertelnych wśród pieszych pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość pod względem bezpieczeństwa na drodze. Chwila refleksji należy się jednak zwiększonej ilości ofiar śmiertelnych w wypadkach z udziałem użytkowników jednośladów, których w 2016 roku zginęło na drogach powiatu bocheńskiego 3 (na 7 ofiar śmiertelnych ogółem). Działania mające na celu zmianę takiego stanu rzeczy podjęte zostały już w 2016 roku, choćby przez działania profilaktyczne „Patrz w lusterka motocykle są wszędzie”, czy przez zorganizowanie zlotu motocyklowego służb mundurowych i miłośników motocykli, w trakcie którego omawiano kwestię bezpiecznego poruszania się po drogach.
Rzecznik dodaje, że poziom bezpieczeństwa w powiecie bocheńskim na tle pozostałych powiatów województwa małopolskiego plasuje się bardzo wysoko. Osiągane przez bocheńskich policjantów wyniki znacząco przyczyniły się do wysokiego miejsca bocheńskiej jednostki wśród wszystkich komend Małopolskiego Garnizonu Policji, za co komendant złożył na ręce kadry kierowniczej serdeczne podziękowania dla wszystkich policjantek i policjantów KPP w Bochni.
Starosta Ludwik Węgrzyn podziękował policjantom za ofiarną służbę i wyniki osiągnięte w 2016 roku, w którym dużym wyzwaniem logistycznym były Światowe Dni Młodzieży. Starosta nadmienił, że powiat jest bezpieczny pod każdym względem i zaufanie do Policji nieustannie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie podkreślił, jak ważne są działania prewencyjne i profilaktyczne prowadzone przez bocheńską Policję, gdyż informowanie obywateli o zagrożeniach i uświadamianie o ich konsekwencjach prawnych, jak i materialnych znacząco wpływa na ograniczenie ilości zaistniałych zdarzeń przestępczych. Starosta zapewnił o dalszym wsparciu materialnym dla Policji, płynącym ze strony samorządu, który jest współodpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich mieszkańców jak i turystów. Kończąc swoją wypowiedz Pan Ludwik Węgrzyn złożył serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności policjantom i ich rodzinom.
Szefowa Prokuratury Rejonowej w Bochni Magdalena Klementowska podziękowała za współpracę z bocheńską policją, która – jak zaznaczyła – od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co ma przełożenie na wyniki pracy obu instytucji. Prokurator podkreśliła, że rok 2016 był rokiem ciężkim, z uwagi na dwukrotnie zmieniane przepisy w postępowaniu karnym, a dostosowanie się do nowego porządku było sporym wyzwaniem zarówno dla policjantów jak i prokuratorów. Jednak mimo tych trudności udało się uzyskać wyniki więcej niż zadowalające z korzyścią dla bezpieczeństwa publicznego. Życzenia Pani Prokurator skierowane do policjantów dotyczyły podtrzymania wzorowej współpracy, która w 2017 roku może być jeszcze lepsza, czego również i sobie życzyła – kontynuuje Łukasz Ostręga.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Nowakowski podsumowując spotkanie, zaprezentował wyniki pracy policjantów z całej Małopolski. Podkreślił wysokie miejsce Komendy Powiatowej Policji w Bochni w zestawieniu z innymi jednostkami województwa. Szczególnie pochwalił kwestię niskiej ilości zdarzeń przypadających na 10000 mieszkańców Bochni (zaledwie 68 zdarzeń), co jest drugim wynikiem w Małopolsce. Komendant Nowakowski pochwalił również współpracę z lokalnym samorządem, która w Bochni stoi na bardzo wysokim poziomie, z korzyścią zarówno dla Policjantów jak i bezpieczeństwa mieszkańców. W tym miejscu Pan komendant wspomniał m.in. o staraniach poczynionych przez mł. insp. Mariusza Dymurę, który dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bochni, Urzędami Miast Bochni i Wiśnicza oraz Gminami pozyskał środki na dofinansowanie nowych radiowozów, a także prac remontowych bocheńskiej jednostki. Komendant wspomniał również o wsparciu ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji, która przekazała w 2016 roku środki m.in. na remont placu manewrowego komendy. Inspektor Nowakowski zapowiedział dalsze wsparcie finansowe i początek prac przy generalnym remoncie Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, co znacznie poprawi standard pracy wiśnickiej jednostki i obsługi interesantów, z korzyścią dla bezpieczeństwa obywateli.