Burmistrz Bochni powołał miejską komisję wyborczą do wyłonienia Młodzieżowej Rady Miasta. Stefan Kolawiński poinformował o tym w sprawozdaniu na ostatniej sesji. To pierwszy od grudnia 2015 roku krok w tej sprawie. Skąd taka zwłoka?
Przypomnijmy, historia powołania Młodzieżowej Rady Miasta w Bochni ma już kilka lat. Wniosek o jej powołanie trafił do burmistrza Stefana Kolawińskiego 12 grudnia 2014 r. W kwietniu 2015 roku przyjęto uchwałę o MRM, zmieniającą poprzedni akt prawny z 2006 r. Ustalono wtedy m.in., że kadencja Młodzieżowej Rady Miasta trwa 18 miesięcy i liczy się ją od daty wyborów (w pierwszej połowie kwietnia lub w drugiej połowie października). 29 grudnia 2015 r. dokonano kolejnej zmiany uchwały z roku 2006. Wybory – jak można się było wtedy spodziewać – powinny były się odbyć wiosną roku 2016. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?
Przyczyna zwłoki jest prozaicznie prosta. Zapowiadane przez partię rządzącą zmiany dotyczące oświaty, czyli likwidacja gimnazjów, powrót do szkoły podstawowej, wydłużenie nauczania w liceach i technikach oraz powołanie szkół branżowych w miejsce obecnych szkół zawodowych, diametralnie zmieniają warunki w jakich do tej pory funkcjonowały szkoły – wyjaśnia Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.
Dodaje że wspomniana uchwała przygotowana była pod dotychczasowy model kształcenia. W skład Młodzieżowej Rady Miasta mieli wchodzić uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wiedząc o nagłaśnianych, przygotowywanych, konsultowanych społecznie i nieuchronnych zmianach w oświacie (jednak nie wiedząc jaki kształt ostateczny przyjmie reforma!), bezsensownym było powoływanie MRM bazując na starym systemie oświatowym. W tej chwili wiadomo już jakie będą zmiany i dopiero teraz jest możliwe przygotowanie takich rozwiązań, które będą odpowiadały istniejącym realiom. Wymagać to będzie także dostosowania zapisów Uchwały RM i jej załączników do takich, które nie będą stały w sprzeczności z ustawowymi, obecnie obowiązującymi przepisami, wymagać także będzie oczekiwania na ostateczne decyzje dotyczące łączenia, likwidacji czy też tworzenia nowych placówek oświaty na terenie miasta – kontynuuje Andrzej Koprowski.
Zgodnie z założeniem, wybory do Młodzieżowej Rady Miasta są planowane na początek kwietnia. Przygotowania na gruncie poszczególnych szkół rozpoczną się po feriach zimowych. Na razie nie będzie zmian w uchwale o Młodzieżowej Radzie Miasta, ponieważ do 31 sierpnia gimnazja nadal funkcjonują. Zmiany będą uchwalane, gdy ich likwidacja stanie się już faktem.
W skład Miejskiej Komisji Wyborczej do wyłonienia Młodzieżowej Rady Miasta wchodzą:
Edyta Groblicka-Kuc (sekretarz miasta) – przewodnicząca, Anna Bielecka, Ilona Mocię, Elżbieta Anioł i Maria Arłamowska.