Przed 65 laty do Lipnicy Murowanej wkroczyło ok. 2000 żołnierzy niemieckich w celu spacyfikowania całej Gminy. W najbliższą niedzielę historia ta wydarzy się na nowo, by pamięć o jej ofiarach nie umarła.
Słowo pacyfikacja choć przewrotne w swej nazwie, bo przecież wywodzące się od łac. słowa pax – pokój, zwykle było używane w nomenklaturze przez niemieckiego okupanta. Była to ekspedycja karna na określonym terytorium, mająca na celu masakrę ludności cywilnej; stosowana na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Pacyfikacje przeprowadzały najczęściej oddziały żandarmerii wojskowej, policji i SS, czasami również Wehrmachtu. Szacuje się, że tego typu akcje w Polsce pochłonęły ok. 20 tysięcy istnień ludzkich. Wśród tych ofiar są również mieszkańcy Gminy Lipnica Murowana, choć od tych tragicznych wydarzeń minęło ponad pół wieku pamięć o nich wciąż jest żywa.
– Niedzielny poranek 29 października 1944 r. dla mieszkańców Lipnicy Murowanej, Dolnej i Górnej był dniem pamiętnym – około 2000 żołnierzy SS, policjantów i rożnego rodzaju jednostek Wehrmachtu otoczyło te trzy miejscowości, by zatrzymać żołnierzy AK biorących udział w akcji odbicia więźniów z więzienia w Nowym Wiśniczu.
Wsie zostawiono splądrowane, dwóch młodych mężczyzn zastrzelono w czasie ucieczki – podaje Katarzyna Korta Koordynator d/s Współpracy z Mediami i Promocji Gminy. Łącznie hitlerowcy wywieźli 15 osób, z których 6 wkrótce uwolniono, pozostali trafili do obozów zagłady, gdzie z wyjątkiem Mieczysława Ledóchowskiego ps. Brzeszczot oraz Juliana Wieciecha ps. „Skrzat”, zginęli.
Dla upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń w najbliższą niedzielę (7 listopada) w Lipnicy Murowanej odbędą się uroczystości patriotyczne.
PROGRAM
10.45 – Zbiórka na lipnickim rynku
11.00 – Msza św. w intencji ofiar pacyfikacji Lipnicy
12.00 – Rynek w Lipnicy Murowanej: rekonstrukcja historyczna – Pacyfikacja Lipnicy
13.00 – Uroczystości oficjalne:
formowanie kolumny, oraz przejście pod pomnik w Lipnicy Dolnej,
hymn państwowy,
zapalenie ogni pamięci,
odczytanie opisu Pacyfikacji Lipnicy,
montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży,
wystąpienia okolicznościowe,
apel poległych i salwa honorowa,
złożenie wieńców i wiązanek.
Więcej na temat Pacyfikacji Lipnicy oraz losów Juliana Wieciecha ps. „Skrzat” można znaleźć na stronie poświęconej jego osobie.