To już trzeci w ciągu kilku tygodni przypadek skażenia wody pitnej w powiecie bocheńskim. Pierwotnie wydawało się, że woda z ujęcia w Siedlcu jest tylko mętna, ale dalsze badania wykazały że w ogóle nie nadaje się do picia. Co spowodowało jej skażenie?
22 lutego Sanepid pobrał próbkę wody w Zespole Szkół Gminnych w Siedlcu. Następnego dnia znany był wynik, który wykazał przekroczenie normy mętności. 23 lutego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni wydał decyzję o warunkowym dopuszczeniu wody z ujęcia w Siedlcu do spożycia, nakazując dostawcy wody wprowadzenie działań naprawczych. 24 lutego nadeszły jednak kolejne wyniki badań pobranej wody, które wykazały obecność bakterii grupy coli (34 [jtk]), enterokoków kałowych (54 [jtk]), a także przekroczenia manganu (69,7 ± 7,7 µg/l). 22 lutego próbki wody pobrano również w stacji uzdatniania w Siedlcu, gdzie też stwierdzono obecność bakterii grupy coli (4 [jtk]).
Jak czytamy w decyzji Sanepidu z 24 lutego, wprowadzenie do obrotu wody o zanieczyszczeniach mikrobiologicznych stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia jej użytkowników. Uzdatniona woda dostarczana konsumentom nie powinna zawierać bakterii grupy coli. Wykazanie ich obecności wskazuje na nieodpowiednie uzdatnienie, wtórne zanieczyszczenie lub nadmierną ilość substancji odżywczych.
Dalej Sanepid podaje możliwe źródła obecności zanieczyszczeń mikrobiologicznych w wodzie. Źródło większości gatunków „enterokoków kałowych” stanowią odchody ludzkie i zwierzęce, a pewne gatunki i podgatunki występują w materiale pochodzenia roślinnego. Enterokoki kałowe w wodach zanieczyszczonych rozmnażają się stosunkowo rzadko. Ze względu na wysoką odporność na wysychanie, wykazują większą wytrzymałość od E. coli i bakterii grupy coli.
Obecność w wodzie pitnej manganu w stężeniu przekraczającym 100 [µg/l] może powodować brudzenie urządzeń sanitarnych i prania oraz niepożądany smak wody. Obecność manganu i żelaza może skutkować powstawaniem osadów w sieci dystrybucyjnej, nawet przy bardzo niskim stężeniu. Ponadto mangan odkładany w komórkach mikroorganizmów wpływa na pogorszenie smaku i zapachu oraz mętność wody wodociągowej.
Z kolei mętność wody może być wywołana także drobnymi cząsteczkami stałymi, jakie mogą znajdować się w wodzie do picia w wyniku jej nieodpowiedniego uzdatniania. Druga możliwość jest taka, że następuje unoszenie cząstek pochodzących z osadów w sieci wodociągowej. Zaleca się, aby mętność wody była utrzymana na możliwie najniższym poziomie ze względu na jej znaczenie dla jakości wody pod względem mikrobiologicznym – uczula Sanepid.
Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia Siedlec rozprowadza łącznie 504 m3/dobę i zaopatruje łącznie 4947 ludzi. Stacja Uzdatniania w Siedlcu produkuje natomiast około 240 m3 wody na dobę i zaopatruje 1600 osób z Gierczyc (poniżej kościoła), Chełmu, Moszczenicy i Siedlca. Zakaz korzystania z wody dotyczy właśnie tych miejscowości.
Warto dodać, że Siedlec, podobnie jak większość gminy Bochnia, ma sieć kanalizacyjną. Niestety, tajemnicą poliszynela jest fakt, że nie wszystkie gospodarstwa są do niej podłączone.