Latawiec to najstarszy znany przyrząd latający cięższy od powietrza, jego historia sięga 200 lat p.n.e. W sobotę ten cud techniki będzie obchodził w Bochni swoje święto.
Latawiec, który dziś kojarzy się głównie z dziecięcą zabawką, zapisał się w dziejach ludzkości bardzo zaszczytnie. W Japonii jest ważnym symbolem religijnym. Piątego dnia piątego miesiąca każdego roku wypuszcza się tam ogromną ilość latawców dla uczczenia męskich potomków. Wykorzystywali je nawet misjonarze z Europy, wysmarowane siarką, zmieszaną z woskiem i prochem, po podpaleniu stanowiły objaw bożego gniewu. Podobno były bardzo skutecznym argumentem w krzewieniu chrześcijaństwa.
Latawce stały się obiektem licznych eksperymentów naukowych, wykorzystano latawiec do celów meteorologicznych; do celów ratownictwa morskiego, na jego podstawie wynaleziono piorunochron i dzięki niemu dokonano pierwszych zdjęć z lotu ptaka. Śmiało można uznać, że latawiec zasługuje na własne święto.
– Miejski Dom Kultury w Bochni wraz z sekcją Modelarstwa Lotniczego im. Dywizjonu 316 zaprasza na Święto Latawca w dniu 7 listopada (sobota) o godzinie 14.00 na łąki przy os. Niepodległości (pętla autobusowa) – informuje Ewa Krzywda z Miejskiego Domu Kultury w Bochni.
W programie:
14.00- 15.00 Zawody latawców (płaskie, skrzynkowe)
15:15 Ogłoszenie wyników zawodów
15:30 Pokazy modeli latających z Klubu Modelarstwa Lotniczego MDK w Bochni.