17 marca funkcjonariusze Służby Więziennej Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wzięli udział w uroczystościach setnej rocznicy urodzin mjr Józefa Wieciecha, dowodzącego w 1944 r. akcją uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Wiśniczu.
17 marca w Lipnicy Murowanej miały miejsce uroczystości związane z setną rocznicą urodzin majora Józefa Wieciecha PS. „Tamarow”. Żołnierzowi Września 1939 roku, dowódcy oddziału partyzanckiego AK, w końcu ofierze stalinowskich represji, kawalerowi Orderów Virtuti Militari, Odrodzenia Polski hołd oddali mieszkańcy Lipnicy, kombatanci, władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych z delegacją funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.
Uroczystości upamiętniające Józefa Wieciecha rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Lipnicy Murowanej. Po jej zakończeniu zebrani przeszli na stary cmentarz w Lipnicy Dolnej, gdzie złożono kwiaty przy grobowcu, w którym w roku 1992 pochowano ciało majora „Tamarowa” – dowódcy I batalionu 12 PP AK.
Urodzony 17 marca 1917 roku w Lipnicy Dolnej Józef Wieciech przeszedł do historii jako dowodzący akcją uwolnienia w nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku z niemieckiego więzienia w Nowym Wiśniczu 128 więźniów politycznych ratując ich przed niechybną wywózką do obozu zagłady w Auschwitz. W spektakularnym przedsięwzięciu, w którym udział wzięło łącznie 36 żołnierzy AK, nie oddano ani jednego strzału, nikt też w jego wyniku nie ucierpiał. O doskonale przygotowanej akcji świadczy fakt, że błyskawiczne wydarzenia jakie miały miejsce za murami więziennymi nie zaalarmowały stacjonujących nieopodal żołnierzy 33. Batalionu SS.