Szukają ratusza, znaleźli już ślady przypuszczalnej jatki – zdjęcia

Archeolodzy rozkopali część Rynku. Od poniedziałku trwają tam prace mające na celu rekonstrukcję lokalizacji dawnego ratusza. Na razie, około pół metra pod nawierzchnią z kostki granitowej, natrafiono na pozostałości datowane na XVIII wiek.

Bocheński ratusz został wyburzony za czasów zaboru austriackiego. Według źródeł historycznych, stał w narożniku południowo-wschodnim, nieopodal Muzeum.

Prace nadzoruje Marek Materna. Niektórzy być może spodziewali się, że archeolodzy rozkopią cały ogrodzony teren. Tak się jednak nie stanie. To są badania sondażowe, w planie badań przedstawiliśmy propozycję, aby to był wykop krzyżowy w celu lokalizacji murów ratusza. Jeżeli ukażą się mury, będziemy je jeszcze odsłaniać, tak żeby uchwycić cały zarys, natomiast wykop archeologiczny nie będzie już poszerzany, bo nie przewiduje tego zakres prac. To ma być tylko rozpoznanie, określenie lokalizacji ratusza – powiedział w rozmowie z mojaBochnia.pl Marek Materna, archeolog z bocheńskiego Muzeum.

Badacze mają pracować do skutku. Zadania są jasno postawione, mamy zlokalizować ratusz. W chwili, gdy go zlokalizujemy, zakończymy prace. To może być za tydzień, a może być za miesiąc, trudno powiedzieć – przyznaje.

Przy okazji poszukiwania ratusza, archeolodzy spodziewają się odkryć również inne zabytki. Myślę, że będzie tych obiektów sporo. Już w tej chwili mamy prawdopodobnie jatkę, trudno przewidzieć, co jeszcze znajdziemy. Wykop jest usytuowany w miejscu potencjalnej lokalizacji ratusza, ale powinien objąć również obiekty, które były do niego przystawione. Wiemy ze źródeł ze do ratusza dobudowywano handlowe jatki, ale też zapewne inne obiekty, o których dzisiaj nie wiemy. Wydaje się, że ślady takich obiektów już na tym etapie widzimy.

Pod kostką granitową oraz podsypką na całym Rynku w Bochni jest wylana betonowa płyta o grubości ok. 20 cm. Wykonano ją w latach 1963-64, gdy dokonano niwelacji tej części Bochni. Wcześniej Rynek był pochyły. Wiedzieliśmy o niej dzięki odwiertom z 2011 r., kiedy musieliśmy otworzyć punktowo w kilku miejscach powierzchnię Rynku i wtedy stwierdziliśmy występowanie takiej płyty pod całym Rynkiem. Służy ona stabilizacji warstwy kostki brukowej, która stanowi właściwą nawierzchnię. W przypadku prac archeologicznych są to elementy, które utrudniają i podnoszą koszt badań – wyjaśnia Marek Materna.

Prowadzone od 27 marca badania mają pomóc w zaprojektowaniu przyszłego kształtu tej części Bochni. Są przyczynkiem do odtworzenia zarysu ratusza na projektowanej nowej płycie Rynku i właściwie tylko temu służą.