Po rewitalizacji, Planty Salinarne mają odzyskać fontannę, która funkcjonowała w narożniku północno-wschodnim (obecny plac zabaw). Pojawią się też jabłonie, zgodnie z XIX-wiecznym projektem Karla Bauera.
Koncepcję rewaloryzacji Plant salinarnych przedstawili projektanci Pracowni Wowczak z Krakowa – architekci krajobrazu: Jerzy Wowczak i Marek Sanecki. Bazą projektową była dla nich mapa ogrodu salinarnego autorstwa ogrodnika salinarnego Karola Bauera z 1868 r.
Fontanna powstanie na miejscu dawnego stawu salinarnego na miejscu obecnego placu zabaw. Ma ona mieć formę zamkniętego kanału z przestrzennym wnętrzem pośrodku. Już rok temu prezentując plany rewitalizacji Plant mówiono, że mogłaby to być fontanna multimedialna, pozwalająca na spektakle wody, dźwięku i światła.
Dawna lodownia ma pomieścić usługi gastronomiczne zamiast forsowanej w minionym roku przez magistrat funkcji miejskiego szaletu. Z kolei dawna kuźnia ma stać się swego rodzaju „kuźnią talentów”, mieszcząc usługi artystyczne.
Oprócz elementów małej architektury, na Plantach zaplanowano nowe alejki, które nie będą wymagały wycinania drzew, figurę św. Jana Nepomucena, rzeźbę konia górniczego, kameralny placyk z ławkami i oświetleniem w rejonie Zaułku św. Mikołaja, poidełko, a także stojaki na rowery. Nawiązując do planu Karla Bauera z 1868 r., na Planty mają powrócić jabłonie.
Wszystkie zamierzenia mają kosztować w sumie 6 mln zł, o które miasto zamierza powalczyć składając wniosek o dofinansowanie z UE.