Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Anna Kocot-Maciuszek przedstawi „Katyńskie biografie” – z Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.
Z zaproszenia na spotkanie:
„Katyńskie biografie” to cykl artykułów publikowanych w „Kronice Bocheńskiej” od kwietnia 2010 r. Na łamach tego samorządowego czasopisma przybliżono do tej pory sylwetki 66 ofiar zbrodni katyńskiej, spośród których 35 było uczniami lub absolwentami Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Katalog uczniów najstarszego gimnazjum zamordowanych „na nieludzkiej ziemi” jest wciąż otwarty, bo bocheńska lista katyńska zawiera ponad 120 nazwisk…
Słysząc „Katyń” myślimy o oficerach Wojska Polskiego, żołnierzach, którzy wypełniali swój obowiązek, tymczasem lektura „Katyńskich biografii” uświadamia, że wielu z nich było oficerami rezerwy: lekarzami, wykładowcami akademickimi, farmaceutami, muzykami, nauczycielami; posiadali tytuły doktorskie (chemii, filozofii, medycyny, prawa) i piastowali wysokie stanowiska urzędnicze lub akademickie. Stanowili zatem intelektualną elitę naszego miasta. Ci, którzy zawodowo lub rodzinnie związali się z innymi miastami zawsze utrzymywali żywą więź z rodzinną Bochnią.
Ich życiorysy świadczą o wizerunku bocheńskiego gimnazjum jako szkoły kształcącej na wysokim poziomie, w której równie dużą wagę, tak jak do poziomu wiedzy, przywiązywano do wychowania patriotycznego a także do kształtowania tożsamości lokalnej, rozumianej jako emocjonalne ale też fizyczno-geograficzne przywiązanie do swojej szkoły, miasta, regionu.
Spotkanie rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 17.30 Galeria „Strych Muzealny”.