Szlakiem ucieczki rotmistrza Pileckiego – III Rajd Ułanów

Starosta Bocheński, Burmistrza Miasta Bochnia, Prezes Kopalni Soli Bochnia, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Muzeum motyli Arthropoda zapraszają w niedzielę 30 kwietnia na powitanie uczestników III Rajdu Ułanów trasa ucieczki rotm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Wiśnicza.

29 i 30 kwietnia br. po raz trzeci na Szlaku Pileckiego odbędzie się Rajd Ułanów. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu kawalerzystów z Małopolski i ze Śląska. Wraz z ułanami całą trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza przejedzie konno Marcin Kwaśny, popularny aktor, który wcielił się w rolę Rotmistrza w filmie „Pilecki” oraz wyprodukował film „Wyklęty”. Na trasie będzie również obecny Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego.

Program:

I Etap 29.04.2017 r. Trasa: Oświęcim, Gromiec, Wygiełzów, Alwernia

8.30 Wymarsz z parkingu przy plantach w Oświęcimiu.
9.00 Wjazd na Rynek w Oświęcimiu. Złożenie meldunku przez komendanta rajdu. Przemówienie okolicznościowe. Wymarsz uczestników rajdu konnego.
11.00 Przystanek przy Domu Ludowym w Gromcu
14.30 Przystanek na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie
17.00 – 17.30 Przybycie na teren ogrodu przy klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.
18.00 Msza św. W klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ucieczkę Rotmistrza.
20.00 Koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego w ogrodach klasztornych w Alwerni

II Etap 30.04.2017 r. Trasa: Niepołomice, Bochnia, Nowy Wiśnicz.

9.00 Rozpoczęcie II etapu rajdu i złożenie meldunku na Rynku w Niepołomicach, pokazy kawaleryjskie.
9.30 Wymarsz uczestników rajdu konnego z Niepołomic do Bochni.
14.00 Przystanek w Bochni (Rynek)
17.00 Przybycie do Nowego Wiśnicza (Rynek), złożenie meldunku, pokazy, zakończenie rajdu
19.30 Koncert zespołu Forteca na Rynku w Nowym Wiśniczu.

***

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Edward Ciesielski po klęsce wrześniowej brał udział w spontanicznej konspiracji młodzieżowej w powiecie iłżeckim. W styczniu 1941 roku aresztowany przez gestapo i po brutalnym śledztwie w kwietniu tegoż roku trafił do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 12969. Zaprzysiężony jako członek założonego przez Witolda Pileckiego Związku Organizacji Wojskowej. Po ucieczce z obozu włączył się w działalność Armii Krajowej w powiecie bocheńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie został ciężko ranny. Zoperowany w powstańczym szpitalu, po kapitulacji uciekł z transportu jeńców. Dotarł na rodzinną Kielecczyznę. W partyzantce (Bataliony Chłopskie) doczekał końca wojny. Prześladowany przez komunistyczne władze, skazany na karę śmierci, przesiedział wiele lat w stalinowskich więzieniach. Po wyjściu na wolność, w 1956 roku napisał wspomnienia z czasów okupacji, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1968 roku.

Jan Redzej pochodził z Wiszniowa. Przed wojną był nauczycielem, oficerem rezerwy. Po zajęciu terytoriów Polski przez Niemców i Sowietów włączył się w prace konspiracyjne. Do KL Auschwitz trafił pod fałszywym nazwiskiem Jan Retko i został oznaczony numerem 5430. Pracował m.in. w magazynie żywnościowym przy kuchni obozowej. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Włączył się w działalność Armii Krajowej w powiecie bocheńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim; zmarł 5 sierpnia 1944 roku na skutek odniesionych ran.